Naučná stezka BORKY

Moderní naučná stezka rekreačním lesem BORKY na Kolínsku má 11 zastávek s mnoha interaktivními prvky a hrami, při kterých lze využít i mobilní telefony nebo tablety.

Stezka je volně přístupná ze severozápadního okraje Kolína, začátek a konec je na Zálabí v Křičkově ulici, nedaleko vyústění visuté lávky přes Labe z Kmochova ostrova.

Trasa naučné stezky měří 4,5 kilometru a vede stinnou zalesněnou oblastí smíšeného, listnatého i jehličnatého lesa, lužního lesa i borovými monokulturami. Část trasy  kopíruje břeh řeky Labe s květnatými loukami kolem. Stezka byla pro veřejnost otevřena v roce 2001, v letech 2019-20 byla revitalizována a slavnostní znovuotevření se konalo 9.5. 2020. Grafiku informačních panelů zajistil kolínský ateliér Longin, na textech spolupracovalo Regionálního muzeum Kolín a interaktivní prvky připravila firma Awocado s. r. o. .

Trasa je nenáročná, jde se po rovině a po dobře upravených cestách příjemnou procházkou. Značení je obousměrné zeleno-bílé. 11 interaktivních tabulí vás seznámí s okolní přírodou, najdete tady užitečné informace o ekosystému polabských smíšených lesů, o ekosystému listnatých a jehličnatých lesů, o ovocných dřevinách, které se zde vyskytují. Získáte základní znalosti o geologické minulosti krajiny, o fauně a flóře polabského říčního společenství i o ptačích hnízdištích v blízkosti řeky. 

Názvy  interaktivních tabulí se základním popisem stezky jsou : Borky – rekreační les - Ekosystém smíšeného lesa - Ekosystém smíšeného lesa - Ekosystém listnatého lesa - Ekosystém říčního břehu, řeka Labe - Ptačí společenstvo - Útulek pro psy - Ekosystém jehličnatého lesa - Geologie okolí NS - Parkový les Borky.

K atraktivitě této naučné stezky přispívá i geolokační hra "Veverčí dobrodružství", kterou vyprojektovala a zpracovala společnost GEOFUN s. r. o. Na trase se můžete zabavit i aplikací Hlasy zvěře od Lesního světa, jež spočívá v zachytávání zvířecích hlasů (QR kódů). Po zachycení zvířete se ozve jeho charakteristický zvuk a úkolem procházejících je  uhodnout o jaké zvíře se jedná.


Kolín

Křičkova ulice, Kolín, 280 02

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

polojasno až zataženo
Středa 10.8.den 24 / 28°Cnoc 9 / 13°C
 
polojasno až zataženo
Čtvrtek 11.8.den 24 / 28°Cnoc 10 / 14°C
 
polojasno až zataženo
Pátek 12.8.den 23 / 27°Cnoc 10 / 14°C