Za historií Brandýsa nad Labem

Brandýs nad Labem tvoří oficiálně dvojměstí se Starou Boleslaví, kde byl v roce 935 zavražděn kníže Václav, ale při dnešním výletě se budeme držet největší české řeky. A Brandýs se nám odvděčí, protože k vidění je tady toho opravdu dost. Hlavní dominantou je renesanční zámek, který patřil až do zániku monarchie Habsburkům. Vládci z této dynastie zde rádi pobývali, odpočívali, ale také vedli důležitá jednání. Zámek vyniká bohatou sgrafitovou výzdobou, prohlédnout si můžete také císařské komnaty, rozsáhlou knihovnu a obrazárnu. Nenechte si ujít ani procházku zámeckým parkem. V podzámčí stojí velký, původně renesanční mlýn a za ním se přes říční rameno klene kamenný most z počátku 17. století. K církevním památkám patří barokní kostel Obrácení sv. Pavla se samostatnou zvonicí. V Arnoldinovském domě na Masarykově náměstí sídlí muzeum, kde se dozvíte spoustu zajímavostí o městě a jeho okolí.

Kromě krátkého začátku z Čelákovic vás celým výletem povede Labská cyklotrasa č. 2. Od vlakové stanice se vydejte směrem do centra. Významnou architektonickou dominantou náměstí 5. května je novobarokní budova radnice z roku 1911. Pokračujte k rameni Labe, kde stojí bývalá středověká tvrz. Dnes v ní sídlí Městské muzeum, které v několika expozicích představuje bohatou historii zdejší oblasti. Pokračujte podél říčního ramene k Labi, kde se dejte doleva s cyklotrasou č. 0019. Povede vás z města k pískovně Mezi Mosty, kde se můžete vykoupat.

Vzápětí přijedete do Lázní Toušeň, kde mají v areálu slatinných lázní unikátní kolonádu z roku 1912 v kubistickém stylu. Po levém břehu řeky se s Labskou cyklotrasou dostanete do Brandýsa nad Labem. Kromě již zmíněných atraktivit byste neměli vynechat ani návštěvu židovského muzea v ulici Na Potoce. Nachází se v prostorách krásně opraveného komplexu klasicistní synagogy a domu pro rabína. Jako doplněk si můžete půjčit klíče od nedalekého židovského hřbitova, založeného již v 16. století. Dál vás cyklotrasa povede do Kostelce nad Labem, kde přechází na pravý břeh. Minete chráněný lužní les Jiřina a za chvíli se ocitnete v Neratovicích. Při malé zajížďce přes řeku do Lobkovic spatříte malý zámek, který vlastnila rodina Františka Palackého. Slavný historik odpočívá na zdejším hřbitově u kostelíka. Lužními lesy přírodní rezervace Úpor-Černínovsko dojedete až k soutoku Labe s Vltavou.

Historické centrum Mělníku se rozkládá vysoko nad řekou. Na náměstí Míru s honosnými měšťanskými domy lze navštívit systém středověkých podzemních chodeb a v renesančním zámku Lobkowiczů mají kromě honosných interiérů i barokní obrazárnu a klenuté vinné sklepy. V nich ochutnejte místní vína z vinohradu přímo pod zámkem. Z věže gotického kostela sv. Petra a Pavla uvidíte celé město a širé polabské okolí.


Brandýs nad Labem-Stará Boleslav

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

oblačno
Čtvrtek 1.12.den 1 / 5°Cnoc -2 / 2°C
 
oblačno až zataženo
Pátek 2.12.den -1 / 3°Cnoc -5 / -1°C
 
oblačno až zataženo
Sobota 3.12.den 0 / 4°Cnoc -3 / 1°C