Z Berouna na Karlštejn a zpět

Trochu nenápadné středočeské město určitě stojí za poznání. Je nejen vodáckým letoviskem, ale také vstupní branou do dvou chráněných krajinných oblastí – do Křivoklátska s hlubokými lesy a do Českého krasu s vápencovými jeskyněmi. Ta druhá zde má dokonce muzeum, kde se dozvíte vše o jejích geologických poměrech. Pokud si Beroun chcete podrobně prohlédnout z výšky, vystoupejte na Městskou horu v jeho centru. Na funkcionalistickém vodojemu byla dodatečně zřízena vyhlídková plošina, z níž se krásně zorientujete. Zahlédnete třeba středověké hradební opevnění s vodními příkopy, zbytky bašt a dvěma bránami. Město má ve znaku medvěda, a tak se nedivte, že zde uvidíte také medvědárium nebo že se místní pivovar jmenuje Berounský medvěd.

Tento výlet obkrouží velkou část chráněné krajinné oblasti Český kras. Start je na vlakové stanici Zadní Třebaň, odkud vás cyklotrasa Po stopách českých králů zavede po levém břehu Berounky na Karlštejn. V naší zemi neexistuje známější hrad. Založil ho Karel IV. roku 1348 kvůli uložení královského pokladu, zejména sbírek svatých relikvií a korunovačních klenotů. Jeho dnešní podoba je výsledkem rekonstrukce, která začala v roce 1887. Na hradě vám představí soukromé a reprezentační prostory a posvátná místa včetně úchvatné kaple sv. Kříže, ústředního hradního prostoru, kde byly uloženy korunovační klenoty.

Vraťte se k řece a pokračujte po stejné cyklotrase přes Srbsko do Berouna. Značení vás spolehlivě provede jeho historickým jádrem, takže všechny pamětihodnosti budete moci obdivovat bez dlouhého hledání. Po prohlídce pojedete kolem zmíněného pivovaru, kde se můžete občerstvit před šlapáním proti proudu Litavky. U vlakové stanice Králův Dvůr se nabízí krátká odbočka ke zdejšímu renesančnímu zámku, jehož zahradu protíná dálnice. Z Popovic se vydejte od řeky jihovýchodním směrem a stoupejte na Suchomasty, Bykoš a Všeradice.

Dominantou Všeradic je barokní zámek rodu Mitroviců, kde se v roce 1785 narodila známá buditelka a spisovatelka, autorka kuchařek Magdalena Dobromila Rettigová. Jejímu životu a dílu se věnuje muzeum umístěné ve špýcharu. Celý zámecký areál, který dlouhá léta sloužil zemědělskému družstvu, postupně vzkvétá a ožívá. Dokazuje to i místní pivovar s nabídkou několika druhů piv.

Po silnici směřujte do Litně, kde v dětství pobýval na zámku pozdější spisovatel Svatopluk Čech. Od počátku 20. století nese sídlo také odkaz operní pěvkyně Jarmily Novotné, která se provdala za zámeckého pána, rytíře Jiřího Daubka. Rozsáhlý zámecký areál s řadou malebných staveb postupně prochází nezbytnou renovací. V budově někdejší fary funguje Muzeum Svatopluka Čecha a Jarmily Novotné. Přes Svinaře, odkud vede cyklotrasa č. 3, se vrátíte do Zadní Třebaně.


Beroun

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

polojasno až zataženo
Úterý 9.8.den 25 / 29°Cnoc 11 / 15°C
 
polojasno až zataženo
Středa 10.8.den 25 / 29°Cnoc 10 / 14°C
 
Čtvrtek 11.8.den / °Cnoc / °C