Z Nymburka na zámek Loučeň na kole

Málokterá rodina s dětmi ještě nebyla v Loučeni. Láká je sem romantický areál zámku, jemuž dal na začátku 18. století architekt František Maxmilián Kaňka barokní podobu. Zámecký park v anglickém stylu se postupně proměnil v ojedinělé Labyrintárium, kde se zejména děti zabaví na hodně dlouhou dobu. Zahrnuje celkem dvanáct zahradních labyrintů a bludišť s jednou klikatou cestou s mnoha rozcestími. Jsou vytvořeny pokaždé jiným způsobem, jednou je vyznačují keře tisu či buxusu, jindy kámen, pískovec, palisády nebo dlažba. Bludiště a labyrinty propojuje naučná stezka s obsáhlými informacemi o historických kořenech a současnosti této zábavy. V parku uvidíte také drobné stavby, jako hrázděný Domeček knížete Alexandra či oranžérii, a mnoho vzácných dřevin včetně liliovníku tulipánokvětého.

Při výstupu z hlavního nádraží v Nymburku se dejte vpravo Nádražní ulicí, poté Boleslavskou třídou a ulicí Za Žoskou směrem na Bobnice. V parčíku na návsi zde stojí nádherná třípatrová zvonice, vybudovaná v roce 1894 v novorenesančním stylu. Průběžná ulice vás navede směrem na Oskořínek, kde přejedete železniční trať a Ronovskou ulicí se dostanete do Hrubého Jeseníku. Nebojte, nečeká vás zdolávání vrcholků známého moravskoslezského pohoří, ale ocitnete se ve stejnojmenné obci o více než 1 200 výškových metrů níže. I odtud však budete mít překvapivě hezký výhled do kraje. Na poli za vsí totiž stojí elegantní rozhledna Romanka, kterou zde postavili v roce 2003. Jedná se o padesátimetrový stožár vysílače na umělém návrší, jehož nejvyšší vyhlídková plošina je 26 m nad zemí. Rozhledna je krásné architektonické dílo s ocelovou konstrukcí pokrytou kamenným a dřevěným obkladem.

Pokračujte severním směrem po silnici do vsi Mečíř, kde odbočíte vpravo. Pod vrchem Chotuc (254 m) s kaplí Nejsvětější Trojice a malým hřbitůvkem projedete do Křince. Můžete navštívit zdejší barokní zámek, který se stavěl od poloviny 17. století podle návrhu věhlasného Carla Luraga. Sídlo je v soukromém vlastnictví a prochází postupnou obnovou. K dispozici již je prohlídkový okruh, představující ty nejzajímavější interiéry. Přes Bošín a Sovenice se dostanete do Mcel, kde spatříte další rezidenci z tohoto „zámeckého“ výletu. Zámeček v novoklasicistní podobě dnes slouží jako stylový hotel s nepřebernou nabídkou odpočinkových služeb.

Kolem lesa s vzácnými rostlinnými druhy, který tvoří rezervaci Čtvrtě, dorazíte do Loučeně. Ve zdejším zámeckém areálu strávíte jistě spoustu času. Pokud vás zajímá i historie, můžete absolvovat prohlídku šlechtického sídla. Představí vám svět Thurn-Taxisů, kteří zámek obývali před sto lety, a vašimi průvodci budou právě oživlí členové této knížecí rodiny. Návrat do Nymburka bude potom nejkratší přes Krchleby, Všechlapy a Veleliby.


Nymburk

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

přeháňky nebo bouřky
Čtvrtek 18.8.den 31 / 35°Cnoc 16 / 20°C
 
bouřky
Pátek 19.8.den 23 / 27°Cnoc 15 / 19°C
 
Sobota 20.8.den / °Cnoc / °C