Z Mělníka Kokořínskem na Lobeč

Lobeč na Kokořínsku představuje vzorový příklad, jak může i v dnešní době ožít česká vesnice. Dříve zde byla pouze jediná atrakce v podobě Muzea Eduarda Štorcha, které představuje dílo slavného spisovatele knih o životě lidí v pravěku. Na obec shlíží barokní zámek Šimonků, tedy stejných majitelů, jako má nedaleká Houska nebo Stránov u Mladé Boleslavi. Dnes slouží jako penzion se stylovým ubytováním a unikátním vinným sklepem vytesaným ve skále. Technickou raritou je zdejší parostrojní pivovar, kde se po sedmdesáti letech znovu začalo vařit pivo. Jeho vlastníci jsou architekti, a tak si zájemci mohou kromě vzorků lobečského piva vychutnat i odbornou komentovanou prohlídku objektu, kterému se vrací podoba z počátku 20. století.

Výlet začíná na vlakovém nádraží v Mělníku. Když vyjdete z budovy, odbočte dvakrát vlevo a dejte se Kokořínskou ulicí po silnici č. 273. Před vlakovou zastávkou Lhotka u Mělníka odbočíte s cyklotrasou č. 141 vlevo do podmanivého Kokořínského dolu. Údolí lemované skalnatými srázy se více otevírá u rybníka Harasov, zčásti porostlého stulíkem žlutým. U jeho hráze stojí bývalý výletní hotel z roku 1912, který čeká na rekonstrukci. V tomto malebném zákoutí, typickém pro celou oblast, uvidíte také středověké skalní obydlí a kamenný reliéf Ježíše Krista.

Cesta dolem končí u proslulé hospody U Grobiana, prohlídku nedalekého romantického hradu Kokořín nechte na jindy. S cyklotrasou č. 8146 vystoupejte serpentinami do Kaniny, za níž odbočte vlevo znovu na silnici č. 273, která vás přivede do Mšena. V horkém dni se tu můžete ochladit na koupališti ze třicátých let ve stylu art deco. Nahlédněte také do centra kolem náměstí Míru s několika historickými hrázděnými domy. Po stále stejné silnici dojedete do Lobče. Kromě již zmíněných pamětihodností si můžete prohlédnout také místní hřbitov, kde odpočívá právě Eduard Štorch (1878–1956). Úspěšný pedagog se později věnoval archeologii a jeho výzkumy ho přivedly do kraje kolem Lobče. Vedle populární beletrie pro mládež napsal také celou řadu odborných publikací.

Silnice vás ještě chvíli povede mezi skalnatými stráněmi, pak před Bezdědicemi odbočte na okresku vpravo a přes Březovice a Březinku s krásnými roubenými usedlostmi z počátku 19. století přijedete kolem vlakové stanice do Bělé pod Bezdězem. Ve zdejším raně barokním zámku sídlí regionální muzeum a vyzkoušet můžete i hezké koupaliště. Cyklotrasa č. 0060 směřuje podél říčky Bělé, které se od hlavního nádraží budete držet i po silnici č. 276. Pojedete zalesněným údolím až k soutoku s Jizerou, za nímž se nachází cílové město Bakov nad Jizerou. Zde se nabízí návštěva regionálního muzea a Muzea mlynářství nebo můžete ještě kousek popojet a zdolat monumentální zříceninu hradu Zvířetice.


Mělník

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

mlha
Úterý 29.11.den 3 / 7°Cnoc -1 / 3°C
 
oblačno až zataženo
Středa 30.11.den 2 / 6°Cnoc -2 / 2°C
 
oblačno až zataženo
Čtvrtek 1.12.den 2 / 6°Cnoc -1 / 3°C