Z Mladé Boleslavi do Mnichova hradiště Českým rájem

Středočeský kraj se může pochlubit tím, že se na jeho území nachází západní část chráněné krajinné oblasti Český ráj. A není to jen tak ledajaký díl, jak se můžete přesvědčit při návštěvě někdejšího skalního hradu Drábské světničky v přírodní rezervaci Příhrazské skály. Impozantní opevněné sídlo vzniklo na více než sto metrů vysokém skalnatém ostrohu pod vulkanickým vrchem Mužský (463 m). Spolu s dalšími skalními hrádky v okolí měl za úkol střežit državy cisterciáckého kláštera v Mnichově Hradišti a obchodní stezku vedoucí podél Jizery. Jednalo se o dřevěnou pevnost na sedmi pískovcových blocích oddělených vysokými puklinami. V několika výškových úrovních 15–40metrových skal spojených žebříky se nacházejí zbytky chodeb, tesané základy po dřevěných stavbách a mostních konstrukcích. 

Z nádraží v Mladé Boleslavi se určitě vydejte alespoň na krátkou prohlídku historického centra na skalnatém ostrohu nad Jizerou. Asi i vy si Boleslav spojujete zejména s výrobou automobilů, ale když cestou vzhůru navštívíte muzeum, které sídlí na zdejším hradě, dozvíte se o osudech města i jeho okolí mnohem více. Fascinující památkou je také gotický palác Templ, který na konci 15. století vybudovali údajně templáři. Dnes je zde multimediální muzeum s interaktivním archeologickým hřištěm pro děti. Na Staroměstském náměstí vystoupejte na věž radnice, z níž se můžete porozhlédnout po městě a zjistit, kudy dál. Nabízí se pochopitelně zastavení ve Škoda Muzeu (tř. Václava Klementa) nebo zkrátka pokračujte dál a důkladné poznání města si nechte na celý den.

Za řekou Klenicí se napojte na cyklotrasu č. 8148, která vás přes Řepov a Kolomuty povede do Března, kde stojí za pozornost kostel sv. Václava se samostatně stojící zvonicí. Cesta ubíhá dál mezi poli kolem rozlehlého rybníka Vražda a lesem do Dolního Bousova. Městečko v mělkém úvalu říčky Klenice má krásný kostel sv. Kateřiny, který získal v roce 1909 zajímavou pozdně novobarokní podobu. Pokud počasí dovolí, vyzkoušejte zdejší hezké koupaliště. Pokračujte vzhůru do Horního Bousova a za Přepeřemi s cyklotrasou č. 8150 do Dobšína a Kamenice, stále po hranici Českého ráje. Tu překročíte až v Čížovce, na jejímž okraji stojí jehlanovitá rozhledna, vysoká 40 m. S cyklotrasou č. 4014 sjedete k Farskému rybníku, kde u křížku zahnete vlevo a pojedete po stezce až na cyklotrasu č. 4009. Její značení vás povede zalesněnou skalnatou oblastí do Branžeže a stoupáním na Skalku a do Zásadky, kde se stáčí doprava. Na parkovišti u rozcestí Dneboh-Kavčina můžete nechat kolo a vystoupat na zmíněný hrad Drábské světničky. Vraťte se do Dnebohu, odbočte vpravo a silnice vás dovede do Mnichova Hradiště. Tam se můžete v muzeu ještě podívat, jak skalní hrad vypadal v pozdním středověku.


Mnichovo Hradiště

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

mlha
Úterý 29.11.den 3 / 7°Cnoc -1 / 3°C
 
oblačno až zataženo
Středa 30.11.den 2 / 6°Cnoc -2 / 2°C
 
oblačno až zataženo
Čtvrtek 1.12.den 2 / 6°Cnoc -1 / 3°C