Ze Zdic křivoklátskými lesy pěšky do Berouna

Trochu nenápadné středočeské městečko určitě stojí za poznání. Je nejen vodáckým letoviskem, ale také vstupní branou do dvou chráněných krajinných oblastí ­– do Křivoklátska s hlubokými lesy a do Českého krasu s vápencovými jeskyněmi. Ta druhá zde má dokonce muzeum, kde se dozvíte vše o jejích geologických poměrech. Pokud si Beroun chcete podrobně prohlédnout z výšky, vystoupejte na Městskou horu v jeho centru. Na funkcionalistickém vodojemu byla dodatečně zřízena vyhlídková plošina, z níž se krásně zorientujete. Zahlédnete třeba středověké hradební opevnění s vodními příkopy, zbytky bašt a dvěma bránami. Město má ve znaku medvěda, a tak se nedivte, že zde uvidíte také medvědárium nebo že se místní pivovar jmenuje Berounský medvěd.

Z nádraží ve Zdicích se vydáte po modré turistické značce. Hned vedle se ve dvou halách bývalých kasáren nachází Army muzeum, zaměřené na vojenskou historii a techniku. Na Palackého náměstí v centru přesedláte na žlutou značku, s níž po chvíli přijdete k baroknímu kostelu Narození Panny Marie. Za obcí pokračujte po zpevněné cestě a u novodobé kaple sv. Huberta vstoupíte do CHKO Křivoklátsko. Cestu si zkraťte po luční pěšině, pod lesem se zase vrátíte na žlutou značku. Stezka vystoupá do lesního sedla a pod ním na rozcestí U Boudy znovu vyměníte značku za modrou. Opět se dáte nahoru pod skalnatý hřebínek Vraní skály a poté doprava až do obce Svatá.

Tady stojí u silnice malebná vila známého sokolského činitele Josefa Scheinera, ozdobená také plaketami jeho kolegů Tyrše a Fügnera. Další zdejší zajímavostí je skála přímo uprostřed vsi, z níž je pěkná vyhlídka na okolí. Modrá značka dál zdolává údolíčko Dibeřského potoka a stoupá na buližníkovou Hudlickou skálu (487 m). Pod ní ležící obec Hudlice se proslavila jako rodiště Josefa Jungmanna. Památník velkého spisovatele a obrozence najdete v jeho rodném domě, typické staročeské roubence z 18. století. Před ní stojí originální Jungmannova busta z litiny.

Vaše další kroky bude hlídat červená značka, s níž se mezi poli dostanete do osady Lísek. Následuje stezka malebným lesem, která se zvolna zvedá na vrch Děd (493 m), na konci již značená zeleně. K výhledu zde láká 11 m vysoká cihlová romantická věž, kterou v roce 1893 postavil Klub českých turistů jako svoji vůbec první rozhlednu.

Beroun vám nyní bude ležet doslova u nohou a po svahu vás k němu zavede modrá značka. Těsně před zástavbou minete novogotickou kapli Panny Marie Bolestné z konce 19. století, kterou navrhl architekt Josef Mocker, známý renovátor hradu Karlštejna nebo autor dostavby pražské svatovítské katedrály.


Zdice

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

přeháňky nebo bouřky
Čtvrtek 18.8.den 31 / 35°Cnoc 16 / 20°C
 
bouřky
Pátek 19.8.den 23 / 27°Cnoc 15 / 19°C
 
Sobota 20.8.den / °Cnoc / °C