Zámek Tupadly nedaleko Čáslavi ve Středočeském kraji vznikal postupným rozšiřováním od první raně renesanční stavby až po styl vrcholného baroka. V současné době je zámek je na seznamu chráněných kulturních památek České republiky.

První písemný záznam o Tupadlech pochází z roku 1212. Zámek stojí přímo v centru stejnojmenné obce. Na první pohled budova zaujme mohutnou věží nad hlavním vchodem. Původně se jednalo jen o jednokřídlou stavbu s hranolovitou obytnou věží, dnes je to součást východního křídla objektu.

Zámek byl postaven na místě původní tvrzi, která patřila vladykům z Tupadel. Z pozdějších majitelů jsou známi tvrz Jan z Dlouhé Vsi, bratři Lukavičtí z Lukavce a Bernart Žehušický z Nestajova, který tady v roce 1530 započal se stavbou renesančního zámku. Po konfiskaci panského a měšťanského majetku po bitvě na Bílé hoře se v roce 1620 stal novým majitele zámku císařský generál Arnošt de Suy. Ten pak rozšířil budovu o jižní průčelí se střední věží a během několika let ho přestavěl do pozdně renesančního slohu přičemž byla použita sgrafitová rustika na fasády. Po velkém požáru v roce 1676 bylo nutné zámek  znova přestavět. Tehdejší majitelka Marie Barbora z Petynku přidala k budově západní křídlo čímž dostal zámek charakter trojkřídlé stavby, která byla oddělena od zahrady zdí se slepou arkádou. Červenobílé průčelí nového traktu bylo již barokní, zatímco ostatní fasády byly i nadále pokryty sgrafity.  

K dalším stavebním úpravám došlo  na počátku 18.století během panství hraběnky Kateřiny Auerspergerové, která spojila Tupadly se Žlebským panstvím. Hraběnka sjednotila architektonický styl zámku barokovými průčelími. Po druhém velkém požáru v roce 1865 byly dodrženy původní barokní formy a při zámku byla zřízena dnes již zaniklá zámecká kaple a zahrada s lodžií. Auerspergerové měli zámek ve svém vlastnictví až do roku 1924, avšak od 19.století pozbýval svůj význam a fungoval víceméně jen jako sídlo hospodářské správy.

 V současné době je tento historický objekt v soukromém vlastnictví a není přístupný veřejnosti. 

Tupadly

Zámek Tupadly, Tupadly, 285 63

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

přeháňky nebo bouřky
Pondělí 15.8.den 28 / 32°Cnoc 16 / 20°C
 
plojasno až skoro jasno
Úterý 16.8.den 28 / 32°Cnoc 15 / 19°C
 
polojasno až zataženo
Středa 17.8.den 31 / 35°Cnoc 16 / 20°C