Zámek Tupadly nedaleko Čáslavi ve Středočeském kraji vznikal postupným rozšiřováním od první raně renesanční stavby až po styl vrcholného baroka. V současné době je zámek je na seznamu chráněných kulturních památek České republiky.

První písemný záznam o Tupadlech pochází z roku 1212. Zámek stojí přímo v centru stejnojmenné obce. Na první pohled budova zaujme mohutnou věží nad hlavním vchodem. Původně se jednalo jen o jednokřídlou stavbu s hranolovitou obytnou věží, dnes je to součást východního křídla objektu.

Zámek byl postaven na místě původní tvrzi, která patřila vladykům z Tupadel. Z pozdějších majitelů jsou známi tvrz Jan z Dlouhé Vsi, bratři Lukavičtí z Lukavce a Bernart Žehušický z Nestajova, který tady v roce 1530 započal se stavbou renesančního zámku. Po konfiskaci panského a měšťanského majetku po bitvě na Bílé hoře se v roce 1620 stal novým majitele zámku císařský generál Arnošt de Suy. Ten pak rozšířil budovu o jižní průčelí se střední věží a během několika let ho přestavěl do pozdně renesančního slohu přičemž byla použita sgrafitová rustika na fasády. Po velkém požáru v roce 1676 bylo nutné zámek  znova přestavět. Tehdejší majitelka Marie Barbora z Petynku přidala k budově západní křídlo čímž dostal zámek charakter trojkřídlé stavby, která byla oddělena od zahrady zdí se slepou arkádou. Červenobílé průčelí nového traktu bylo již barokní, zatímco ostatní fasády byly i nadále pokryty sgrafity.  

K dalším stavebním úpravám došlo  na počátku 18.století během panství hraběnky Kateřiny Auerspergerové, která spojila Tupadly se Žlebským panstvím. Hraběnka sjednotila architektonický styl zámku barokovými průčelími. Po druhém velkém požáru v roce 1865 byly dodrženy původní barokní formy a při zámku byla zřízena dnes již zaniklá zámecká kaple a zahrada s lodžií. Auerspergerové měli zámek ve svém vlastnictví až do roku 1924, avšak od 19.století pozbýval svůj význam a fungoval víceméně jen jako sídlo hospodářské správy.

 V současné době je tento historický objekt v soukromém vlastnictví a není přístupný veřejnosti. 

Tupadly

Zámek Tupadly, Tupadly, 285 63

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

sněhové přeháňky
Pátek 21.1.den -1 / 3°Cnoc -5 / -1°C
 
dešť se sněhem
Sobota 22.1.den 0 / 4°Cnoc -4 / 0°C
 
oblačno až zataženo
Neděle 23.1.den 2 / 6°Cnoc -2 / 2°C