Naučná stezka Údolí ticha

U Hředlí v jižní části Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko byla otevřena zajímavá naučná stezka, která návštěvníky provede krajinou hlubokých lesů s bohatstvím rostlinných a živočišných druhů.

 Naučná stezka Údolí ticha vás provede malebným údolím podél Lučního potoka přes známou osadu Ricatado. Ač trasa měří jen 3km, naleznete na ní 10 zastavení s informačními tabulemi. Ty vás seznámí s přírodou křivoklátských lesů, s rostlinami, které tu rostou a s živočichy, které tu můžete vidět. Naučíte se správným zásadám chování člověka v přírodě a základním  pravidlům ochrany krajiny. Na malé ploše se vyskytuje poměrně velký počet vzácných živočichů, rostlin a dřevin. Zjistíte, že procházíte skutečnou luční krajinou ticha, zatím člověkem téměř nedotčenou. Je tu ráj motýlů, jako babočky, bělásci, modrásci nebo okáči. Z rostlinné říše se tu dají vidět porosty pcháče zelinného a v září ocúny jesenní. Ze stromů tu rostou buky lesní, kolem potoků roste olše lepkavá, na stinných stráních s dostatkem vláhy javory. Celá scenérie hlubokých temných lesů vypadá jako krajina nedotčených královských hvozdů z dob dávné minulosti. Toto jedinečné přírodní prostředí si začátkem 20.století oblíbili trempové a sokolové. Nejdříve tady vzniklo tábořiště ''U tří smrků'' a v roce 1933 byla postavena první chata jménem Port Igarka, ze které byla za 2. světové války řízena ilegální protifašistická činnost a stává se útočištěm osobám hledaných gestapem i místem schůzek členů ilegální KSČ. V roce 1941 zde stály už 4 chaty, které se staly základem budoucí trempské osady Ricatado.

Stezka začíná u Stroupínského mlýna nedaleko Hředlí a pokračuje jako žlutě značená k rozcestí Pod Kamencem nedaleko Kublova. Je poměrně nenáročná a hlavně krátká takže je vhodná i pro rodiny s dětmi. Mobilní výletníci mají možnost parkovat u mlýna u Březové, pro milovníky výletů vlakem je nejbližší železniční stanice ve Stašově, odkud je to do Hředlí asi 4,5 kilometru pěšky.

A pokud by jste měli i zájem spojit příjemnou procházku lesními hvozdy s užitečným poznáním kousku naší historie můžete poblíž navštívit dva romantické středočeské hrady Žebrák a Točník. 
Beroun

Hředle, Hředle, 267 51

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

polojasno až zataženo
Pátek 12.8.den 24 / 28°Cnoc 11 / 15°C
 
přeháňky
Sobota 13.8.den 24 / 28°Cnoc 12 / 16°C
 
oblačno
Neděle 14.8.den 26 / 30°Cnoc 14 / 18°C