Japonská zahrada AIZEN v Říčanech

V krásném přírodním prostředí středočeských Říčan, jen 20km jihovýchodně od Prahy, se nachází jedna z největších japonských zahrad v Evropě.

Způsob úpravy okrasných zahrad a parků ve stylu japonských zahrad je dnes celosvětově známým pojmem. Architektonická úprava zelených pozemků v Japonsku má prastarou  historii ovlivněnou šintoismem, buddhismem a filosofií taoismu. V japonské kultuře byla tradičně upravená zahrada coby harmonie živé přírody, vody a kamene otázkou prestiže více než kdekoliv jinde na světě. Tradice japonských zahrad postupně daleko přesáhla hranice Země vycházejícího slunce a stala se nedílnou součást tvorby ekologicky a sociálně neporušeného prostředí i v jiných kulturách.

Ve Středočeském kraji jednu takovou zahradu najdete v Říčanech nedaleko od Prahy. Založil ji v roce 1998 Ing.Petr Typl. Zásluhou jeho dcery byla zahrada v červenci 2007 zpřístupněna veřejnosti. Záměrem architektů projektu bylo vytvořit malebné místo kde by se daly pořádat i různé společenské a kulturní události, zřídit tady informační centrum, čajovnu, a restauraci. Zajímavostí říčanské zahrady se stal unikátní projekt výsadby 100 borovic, z nichž každá je jiného původu. Na ploše parku tak vznikla pozoruhodná kolekce rostlin, která  návštěvníkům nabízí  širokou škálu různých odrůd borovic z nichž má každý jednotlivý strom své vlastní jméno. Kromě stromů a dřevin všeobecně tady najdete typická japonská jezírka, kameny a kamenné obrazce citlivě zasazené do prostoru, pečlivě udržovanou vegetaci, traviny a kvetoucí okrasné keře.

Máte-li rádi klidné harmonické prostředí jako stvořené pro relaxaci, rodinný odpočinek či jen obyčejné rozjímání a snění v přírodě, můžete sem zavítat kdykoliv od dubna do října a udělat si tady třeba piknik v trávě. Vstup do zahrady je zdarma.

Otevírací doba

MěsícDenČasPříznak
Duben - Říjen Po - Ne 8:00 - 20:00 otevřeno

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

plojasno až skoro jasno
Pondělí 8.8.den 23 / 27°Cnoc 11 / 15°C
 
plojasno až skoro jasno
Úterý 9.8.den 24 / 28°Cnoc 10 / 14°C
 
Středa 10.8.den / °Cnoc / °C