Hrad Zvěřinec

Zřícenina hradu Zvěřinec se nachází v okrese Příbram ve Středočeském kraji.

 Hrad leží v nadmořské výšce 542 m , 2,5 km jižně od obce Jesenice na Příbramsku. Do dnešní doby se dochovaly jen terénní relikty a drobné zbytky kdysi silného hradního zdiva. Od roku 1965 jsou ruiny chráněny jako kulturní památka.

První písemná zmínka o Zvěřinci pochází z roku 1362, kdy hrad patřil Marešovi ze Zvěřince. Jako hradní sídlo zřejmě neměl dlouhou existenci neboť již od roku 1539 je v dochovaných análech zmiňován jako pustý. Podle místní pověsti zde  v roce 1413 pobýval Jan Hus a v okolí kázal venkovskému lidu. Jako vzpomínka na tuto epizodu z dějin hradu stojí dnes v okolí dvě památné lípy, kterým se říká Husovy a velký viklan – Husova kazatelna.

Původní stavbu tvořilo  rozsáhlé předhradí s výše položeným jádrem. Jižní a západní strana předhradí byla opevněna valem a mohutným vyzděným příkopem. Vchod do hradu byl od jihu odkud se vcházelo přímo do nádvoří obestavěného budovami. Kolem západní části zdí, kde kdysi stávala velká kamenná budova, jsou rozházené hromady kamenů což naznačuje, že hrad nebyl zřejmě zcela dostavěn. V severním křídle nádvoří byly nalezeny základy menší budovy, hlavní část stavby se nacházela severovýchodně od předhradí. Byla tvořena centrální skálou, na které stála pravděpodobně dřevěná strážní věž obehnaná zděnou hradbou. 

K hradu vede kratší naučná stezka, která  má 4 zastavení. Trasa začíná v obci Zadní Boudy, vede k ruinám v lese a  končí u hradu. Náročnost stezky je minimální, měří zhruba kilometr. Krásné okolí a jeho prohlídka by vám s odpočinkem na svačinu mohla zabrat 1-2 hodiny. Další možnost jak se k hradu dostat je odbočka z červeně značené turistické trasy z Jesenice do Jistebnice. Na stezku je také možné odbočit z cyklotrasy Sedlec-Prčice.

Příbram

Hrad Zvěřinec, Zvěřinec, 262 94

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

oblačno až zataženo
Pátek 2.12.den -1 / 3°Cnoc -5 / -1°C
 
oblačno až zataženo
Sobota 3.12.den 0 / 4°Cnoc -3 / 1°C
 
Neděle 4.12.den / °Cnoc / °C