Kostel sv. Gotharda ve Slaném

Kaple Božího hrobu stojí na vyvýšenině v jižní části města. Tuto napodobeninu svatyně v Jeruzalémě nechal postavit hrabě Bernard Ignác z Martinic roku 1665 a uvádí se, že je to nejstarší stavba svého druhu v Čechách. Kaple je památkou z raného baroka.


Související informace

Z Kladna do Kralup přes královské město Slaný

Město Slaný se může pochlubit slavnou historií, která zde zanechala řadu dokladů. Centrum s mnoha pamětihodnými stavbami hledejte kolem Masarykova náměstí, kam se dostanete třeba Velvarskou branou z 15. století. Stojí zde honosná piaristická kolej ze 17. století, jejíž prostory dnes využívá Vlastivědné muzeum. Pozornost zasluhuje také stará radnice, gotický kostel sv. Gotharda, bývalá synagoga v maurském stylu z roku 1865 a trochu dál dodnes funkční klášter bosých karmelitánů s kostelem Nejsvětější Trojice. Po městě se můžete rozhlédnout ze Slánské hory, která představuje pozůstatek nejjižnějšího vulkánu Českého středohoří. Pod horou bývalo již od pozdní doby kamenné hradiště. Prohlídka Slaného má jednu, vlastně hned dvě nesporné výhody – případnou únavu můžete zahnat v některém z místních pivovarů. Jeden se nachází poblíž nádraží a druhý sídlí v centru v Modletickém domě s renesanční fasádou.

Cyklovýlet ze Slaného do Nového Strašecí přes Třebíz

Na jméno malé obce nedaleko Slaného si určitě vzpomenete, pokud jste dávali pozor ve škole. Pocházel odtud totiž spisovatel, kněz a buditel Václav Beneš Třebízský (1849–1884), jehož tvorba bývá občas přirovnávána ke stylu Aloise Jiráska. Narodil se ve stavení čp. 19, kde jej připomíná malá expozice a pamětní deska. Na pískovcové skále nad domem stojí od roku 1892 pomník slavného rodáka. Zdejším lákadlem je také Národopisné muzeum, které zahrnuje několik památkově chráněných staveb, dokládajících tradiční uspořádání české návsi. Jeho základ tvoří Cífkův statek s barokním štítem a klenutou bránou (čp. 1), barokní kostelík sv. Martina, kaplička s kašnou, Šubrtův statek, ševcovna, výměnkářská chalupa i Třebízského rodný dům. V interiérech si můžete prohlédnout historické ukázky způsobu bydlení venkovské rodiny a zemědělské nebo řemeslnické nástroje.
Slaný

Římskokatolická farnost Slaný Vinařického 12 / 16, Slaný, 274 01

GSM:+420 723 792 507
E-mail:jan.poriz@gmail.com
Web:https://farnostslany.cz/

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

přeháňky nebo bouřky
Středa 29.6.den 25 / 29°Cnoc 13 / 17°C
 
polojasno až zataženo
Čtvrtek 30.6.den 25 / 29°Cnoc 13 / 17°C
 
Pátek 1.7.den / °Cnoc / °C