Lesní stezka Penčický okruh

Lesní naučná stezka prochází lesy v okolí středočeských Jevan a Kostelce nad Černými lesy, po okraji Voděradských bučin a Penčickým údolím podél Jevanského potoka.

Tvůrcem této lesní stezky bylo ČZU Praha - Školní lesní podnik v Kostelci nad Černými lesy a v současné verzi je zprovozněna od roku 2011. Areál kolem trasy je zajímavý tím, že je zároveň výukovým a výzkumným prostorem České zemědělské univerzity v Praze, v okolí se nachází zaniklá ves Aldašín se zachovalým kostelem,  Penčické údolí, rybník  Šáchovec a rozlehlá obora černé zvěře.

Začátek a konec stezky je 2 km od Kostelce nad Černými lesy, při slinici Kostelec–Konojedy u odbočky červené turistické značky. Celková délka trasy je 11 km a najdete na ní tyto zastávky s informativními panely a mapou trasy: Lesní stezka Penčický okruh - Černokostelecké lesy - Introdukce dřevin - Jedle bělokorá - Posázavský smrk - Rybník Šáchovec - Péče o ptactvo.

Tématicky je stezka zaměřená na seznámení se s lesní a rostlinnou vegetací regionu, územním vymezením lesních porostů, jejich vznikem a vývojem. Najdete tady informace o nejstarších dochovaných stromových exemplářích, o současném stavu lesů, o důvodech vymírání. Seznámíte se s druhy typickými pro tuto obast jako je Penčický smrk, jedle obrovská, jedle bělokorá, zerav obrovský a doubravka tisolistá. V neposlední řadě se dozvíte něco o historii kraje, ptactvu a zvířectvu žijícím v místních lesích, o zaniklých osadách a dostanete pokyny pro zdravý a bezpečný pobyt v lese. 

 
Říčany

Kostelec nad černými lesy, Kostelec nad Černými lesy, 281 63

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

přeháňky nebo bouřky
Pondělí 15.8.den 28 / 32°Cnoc 16 / 20°C
 
plojasno až skoro jasno
Úterý 16.8.den 28 / 32°Cnoc 15 / 19°C
 
polojasno až zataženo
Středa 17.8.den 31 / 35°Cnoc 16 / 20°C