Výlet za mlýny na Kačáku

Přírodní park Povodí Kačáku je chráněná oblast ležící v okresech Beroun, Kladno a Praha-západ. Povodí říčky je nejen místem přírodních krás, ale i krajem starých mlýnů.

Údolí Kačáku skrývá spoustu kouzelných míst, najdete tady chatové osady, cesty a cestičky pro pěší, cyklisty i rodiny s kočárky a malými dětmi. Můžete se tady pěšky či na kole vydat po stopách starých mlýnů například z Unhoště do Nenačovic. Cesta je dlouhá přibližně 14km a se zastávkami na odpočinek a občerstvení se dá urazit za 4,5 -5 hodin. 

Čeká vás výlet krásným údolí Černého potoka, Kačáku a prohlédnete si i pár starých mlýnů, trochu opomíjených svědků minulosti kraje. Cesta vede zalesněným romantickým údolím. Postupně budete míjet mlýny Kalivodův, Suchý, Nebeský, Markův, Fajmanův a Rejnovské mlýny. Uvidíte chatové osady Dědkův mlýn a Batalion. Je to příjemná pohodová procházka povětšinou po lesních cestách, jen malý úsek před koncem vede po silnici, která však není příliš frekventovaná.

Všechny mlýny v této oblasti Kladenska vznikaly od 16.století do 19.století, z nich jen Markův mlýn je udržován v původním stavu. Mlelo se tady ještě  v roce 1951, turbína i zařízení je stále provozuschopné. Na počátku cesty v Unhošti je možné navštívit Muzeum starého mlynářství, které funguje pro veřejnost díky rodu Bočků a je umístěno v jejich domě. Poslední mlynář Markova mlýna z rodiny Bočků pocházel. Pro pobavení turistů se v mlýně občas spustí i staré mlýnské kolo a ozve se hukot padající vody z náhonu. Markův mlýn je zároveň i botanickou atrakcí. Nejvhodnějším obdobím k návštěvě je jaro kdy kolem rozkvétá křivatec luční, koniklec lučním a nedaleko cesty hýří barvami nádherně vysázená skalka.

Máte-li chuť na oběd nebo jen malé občerstvení pak výborná restaurace je ve Fajmanově mlýně, kde se specializují  na jídla z ryb. V Rejnovském mlýně je otevřená hospoda ,,Hospoda ve mlejně", výbornou domácí kuchyni nabízí  i restaurace ,,Obecná škola" v Nenačovicích.

V cíli cesty v Nenačovicích je možné navštívit přímo na návsi malou sklárnu, kde můžete obdivovat práci místních sklářů a v prodejně si zakoupit jejich unikátní skleněné výrobky.

Unhošť

Unhošť, Unhošť, 273 51

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

polojasno až zataženo
Pátek 21.1.den -1 / 3°Cnoc -6 / -2°C
 
dešť se sněhem
Sobota 22.1.den 0 / 4°Cnoc -5 / -1°C
 
Neděle 23.1.den / °Cnoc / °C