Národní přírodní památka Medník

Národní přírodní památka Medník se nachází ve Středočeské pahorkatině u vesnice Pikovice na území obce Hradištko v Posázaví.

Dva kopce Velký a Malý Medník se zvedají na levém břehu řeky Sázavy.  V roce 1993 bylo na severovýchodním a východním svahu Malého Medníku vyhlášeno chráněné území - přírodní památka Medník. Kromě přírody jde také o turisticky významnou lokalitu s hustou sítí trampských a vodáckých osad.

Svahy kopců jsou pokryty listnatými lesy. Oblast Medníku je v naší zemi pravděpodobně jediným místem, kde se ještě vyskytuje vzácná rostlina kandík psí zub. Rostlina kvete na přelomu března a dubna nápadným, obvykle jen jediným velkým květem  růžovofialové barvy. Vedle kandíku zde rostou i tisy, klokoč a také řídce se vyskytující ostřice chlupatá.

Po svazích Medníku a údolím řeky Sázavy vede naučná stezka(otevřena jako vůbec první naučná stezka u nás v roce 1965), jež začíná a končí na železniční zastávce Petrov. V roce 2009 byla rekonstruována zásluhou Centra ekologické výchovy Zvoneček z Vraného nad Vltavou. 
Seznámíte se na ní přírodními poměry v chráněné oblasti Medník, s místní flórou a faunou, s historií výstavby železniční trati Posázavského pacifiku, s vodáctvím a trampingem v Posázaví. V úseku podél řeky je trasa souběžná s tzv. Posázavskou stezkou. Naučná stezka  měří 5km a najdete na ní celkem 14 zastávek s informačními tabulemi:Úvodní informace - Vodáctví a vodní turistika - Řeka Sázava - Invazivní druhy - Posázavský Pacifik - Suťové lesy - Studánky a prameny - Prameništní potůček - Les nejen pro dřevo - Strom - Kandík psí zub - Geologie a těžba zlata - Ekosystém květnatých bučin - Tramping a turistika.

Turistickým centrem celé oblasti Medníku jsou Pikovice, původně vorařská vesnice na Sázavě. Ve svahu nad Pikovicemi se nachází horolezecká atrakce - 20m vysoká skalní věž Pikovická jehla. 
Hradištko

Medník, Pikovice, 252 09

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

občasný déšť
Pondělí 24.10.den 15 / 19°Cnoc 9 / 13°C
 
plojasno až skoro jasno
Úterý 25.10.den 17 / 21°Cnoc 10 / 14°C
 
oblačno až zataženo
Středa 26.10.den 14 / 18°Cnoc 5 / 9°C