Naučná stezka Poklady Harasova

Naučná interaktivní stezka Poklady Harasova v CHKO Kokořínsko – Máchův kraj byla pro turistickou veřejnost otevřena v roce 2017 a je vhodná jak pro dospělé tak i pro rodiny s malými dětmi.

Provozovatelem naučné stezky za poklady Harasova je Správa CHKO Kokořínsko. Trasa stezky začíná v jižní části Kokořínska u vesnice Bosyně na Hrázi Harasovského rybníka kde můžete i zaparkovat. Vede přes Kokořínský důl  do Harasova a měří asi 3,5km. Pokud chcete přijet vlakem pak nejbližší železniční stanice je v Nebuželech, odkud jsou to ještě asi 4 km pěšky. 

Po celé délce naučné stezky bylo rozmístěno 6 informačních tabulí, které turisty seznamují s místní přírodou, geologickými útvary, dějinami  kraje a pověstmi spjatými s hradem Harasov v okolí a hradištěm Hrádek. Informační tabule jsou interaktivní s řadou pohyblivých prvků a her hlavně pro děti. Úsek kolem říčky Pšovky je zajímavý spoustou mokřad a tůní v nichž žijí raci říční nebo dnes již málo se vyskytující čolek horský.

Hrad Harasov leží nad osadou Harasov na pískovcové skále a byl postaven v první polovině 14. století. Z původní stavby se dodnes zachovaly jen skalní sklepy upravené na skalní byt a zbytky zdiva palácové stavby. 

Jestliže vydáte na stezku v letních dnech nezapomeňte se v Harasovském rybníku i vykoupat. Zaplavete si v nádherném přírodním koupališti s čistou vodou a dvěma písčitými plážemi. Kokořín

Harasov, Kokořín, 277 23

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

smíšené přeháňky sníh s deštěm
Pondělí 10.1.den 1 / 5°Cnoc -1 / 3°C
 
polojasno až zataženo
Úterý 11.1.den -1 / 3°Cnoc -6 / -2°C
 
Středa 12.1.den / °Cnoc / °C