Zřícenina hradu Karlík

Dnes již zaniklý hrad Karlík je chráněn jako kulturní památka a jeho okolí jako přírodní rezervace Karlické údolí.

Hrad pochází ze 14. století a kdysi stával na ostrohu nad Karlickým údolím, dnes patří toto území k obci Mořinka v okrese Beroun.

Podle  kronikáře Václava Hájka z Libočan založil hrad Karlík sám císař Karel IV. jako místo pro přechodný pobyt královny a jejího dvora neboť za Karlovy vlády neměly ženy povolen přístup na jeho hlavní hrad Karlštejn. Tuto legendu o založení hradu zpopularizoval také spisovatel Jaroslav Vrchlický ve své hře Noc na Karlštejně a režisér Zdeněk Podskalský v její muzikálové podobě. Historické prameny však tuto legendu o vzniku hrádku nepotvrzují. Avšak dle názvu hradu je velmi pravděpodobné, že  objekt dal skutečně postavit Karel IV. První ověřená zmínka o Karlíku je z roku 1400, kdy jej Václav IV. dal do zástavy neznámé osobě. Dále se v pramenech uvádí, že král Václav IV. poskytl neznámé osobě ještě 200 kop grošů na opravy hradu. Může to být důkaz toho, že hrad buď nebyl dostavěn anebo již potřeboval stavební úpravy. V druhé polovině 16.století patřil k hradu ještě i stejnojmenný rybník a mlýniště. Není ani přesně známo kdy hrádek zanikl, někteří historici se domnívají, že byl rozbořen v roce 1422 kdy byl obléhán nedaleký Karlštejn.

Dnes již zbyly z hradu jen ruiny a rozházené kameny. Avšak v době kdy byl postaven na strmém ostrohu měl strategicky výhodnou polohu, protože hřeben vrcholu v jižním směru nahoru ke hradu prudce stoupá. Tato jediná přístupová cesta byla chráněna ostrožnou překopánou šíjovým příkopem, kterému byl předsunut přední val. Provést kvalitní rekonstrukci původního objektu je za stavu dnešních poznatků bez důkladného archeologického průzkumu obtížné. Všeobecně se usuzuje, že severní strana hradu byla opevněna zalomenou hradbou se vstupní bránou a na jižní straně stávala větší budova krytá střechou z pálené krytiny.

Zřícenina je celoročně přístupná. Pokud si k hradu chcete udělat výlet, můžete se vydat 1 km severně z centra stejnojmenné při silnici vedoucí na Trněný Újezd. K troskám hradu vás dovede žlutě značená turistická trasa. Od Karlštejna lze na Karlík dojít po červeně značené stezce, cesta je dlouhá asi 6km a pokračuje pak ještě 2km do Vonoklas  a 13,5 km na Zbraslav.

Mořinka

Hrad Karlík, Mořinka, 267 18

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

oblačno
Čtvrtek 1.12.den 1 / 5°Cnoc -2 / 2°C
 
oblačno až zataženo
Pátek 2.12.den -1 / 3°Cnoc -5 / -1°C
 
oblačno až zataženo
Sobota 3.12.den 0 / 4°Cnoc -3 / 1°C