Tvrziště Hengst

Tvrziště Hengst jsou málo známé ruiny hradu nedaleko Rožmitálu pod Třemšínem ve Středočeském kraji. Od roku 1965 je tvrziště chráněno jako kulturní památka.

Chcete-li si udělat zajímavý výlet na méně známé místo v oblasti Brd, pak neváhejte a vydejte se na cestu k tvrzišti Hengst. Výchozím bodem vám může být autobusová zastávka Teslíny ve Věšíně. Cesta odtud ke zřícenině Hengstu je dlouhá 6,6 km a zabere vám necelé dvě hodiny chůze. 

Tvrziště stávalo na méně známém vrcholu jižních Brd, který se svojí výškou 757 m n.m. uzavírá severní pásmo Třemšínského hřebenu. Hned na vrcholu kopce si všimnete středového pahorku, jedná se o poslední zbytky malého hrádku jež tu kdysi stával. Do dnešních dnů se z původní stavby dochovalo jen velice málo - val, příkopy a část základů. Nejsou známy žádné písemné prameny, které by se k Hengstu vázaly a podrobné archeologické vykopávky tady nebyly nikdy prováděny.

 Není tedy jasné, kdy přesně hrad vznikl a zanikl, ani původ názvu a důvod a proč tu vlastně stával. Předpokládá se, že byl možná opěrným strážním bodem v hornaté brdské krajině, možná měl zároveň i zásobovací funkci pro karavany na blízké obchodní stezce. Je velmi pravděpodobné, že byl značně pobořen za dob husitských válek. Z pozdějších dob se dochovaly zmínky o tom, že na vrcholu Hengstu stával romantický vyhlídkový altán. V okolí se našly stopy po zaniklých vesnicích, středověkém sklářství a dobývání železné rudy.

Pro oblast Hengstu se někdy mylně používá i název Kobylí hlava, ale ten označuje jen nedaleké rozcestí, nejde o dvě totožné lokality. Pokud byste si je spletli, mohli byste snadno zabloudit v místních hlubokých lesích.

Rožmitál pod Třemšínem

Tvrziště Hengst, Rožmitál pod Třemšínem, 262 42

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

přeháňky nebo bouřky
Čtvrtek 18.8.den 31 / 35°Cnoc 16 / 20°C
 
bouřky
Pátek 19.8.den 23 / 27°Cnoc 15 / 19°C
 
Sobota 20.8.den / °Cnoc / °C