Stezka Čeňka Kraupnera

Stezku Čeňka Kraupnera si můžete projít u Miličína v okrese Benešov, v oblasti nazývané Česká Sibiř.

Čeněk Kraupner byl jedním z nejvýznačnějších miličínských občanů. Po vzniku Československa (1919-1922) byl starostou města a zasloužil se o rozkvět svého rodiště, zakládal parky a zahrady, které jsou ozdobou města dodnes. Z jeho osobní iniciativy se zrodila myšlenka místní Sokolovny, na jejíž stavbu věnoval pozemek. Aktivně se zúčastňoval sokolských sletů. K jeho koníčkům patřilo také ochotnické divadlo.

Dlouho po jeho smrti se místní nadšenci pěší turistiky a občané Miličína rozhodli uctít památku významného rodáka a na jeho počest byla otevřena stezka, která nese jeho jméno. Naučná stezka, středně náročná, je dlouhá 5 km a najdete na ní 8 informačních panelů, které vás seznámí s postavou Čeňka Kraupnera s historií a zajímavostmi Miličína a jeho okolí. Čtyři zastavení  mají zábavnou formu a jsou věnována speciálně dětem. Stezka vede ze středu obce od Lípy až na vrchol Kalvárii až ke skále s Kamenným lvem a zpět do Miličína. 

Miličínský Kamenný lev je skalní útvar, který tvarem připomíná tělo lva. Podle pověsti doprovázel lev vojsko knížete Václava když se se svojí družinou jel ukrýt do hory Blaník. Lev do hory nevstoupil, ale ulehl na vrcholu protějšího vrcholu Kalvárie. Odtamtud navždy hlídá naši zemi pohledem k jihu. Pokud se na obzoru objeví nepřátelé probudí silným řevem rytíře spící v posvátné blanické hoře. Tak budou Čechy zase zachráněny.
Miličín

Miličín, Miličín, 257 86

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

mlha
Úterý 29.11.den 3 / 7°Cnoc -1 / 3°C
 
oblačno až zataženo
Středa 30.11.den 2 / 6°Cnoc -2 / 2°C
 
oblačno až zataženo
Čtvrtek 1.12.den 2 / 6°Cnoc -1 / 3°C