Kadlín a okolí

Malá středočeská vesnička Kadlín, která se nachází mezi Mladou Boleslaví a Mělníkem, je známá blízkou rozhlednou Hradišť, stejnojmennou turistickou stezkou, malou venkovní expozicí zemědělských nástrojů s unikatní sbírkou motyček a kostelem Sv. Jakuba Většího.
 První písemná zpráva o zemědělské obci Kadlínu pochází z roku 1346. Místní rozhledna je určitě největší turistickou atrakcí okolí, stojí na návrší nad vesnicí ve výšce 314m n. m. Pro veřejnost byla poprvé otevřena v září roku 2006 spolu s venkovskou expozicí muzea staré zemědělské techniky, motyček a polních plodin kraje.
 Celý pahorek je pokrytý ornou půdou, jen na samotném vrcholu roste akátový lesík v němž býval starý jámový kamenolom a vodojem. Archeologické nálezy  tady potvrdily nejstarší osídlení již z mladší doby kamenné, některé zdroje uvádějí i pozdější keltské hradiště. Jisté je, že vrchol, kde nyní stojí rozhledna Hradišť, byl opevněn naposledy za vlády Karla IV. jako obrana proti řádění loupeživých rytířů.
Stavba rozhledny byla vybudována na masivním kamenném podstavci, je vysoká 19,1m a je kombinací dřevěné opláštěné konstrukce a schodiště s krytou  vyhlídkou ve výšce 15m. Zajímavostí je číslování základních kamenů kde každé číslo značí dárce kamene. 
Z rozhledny se naskýtá krásný výhled na Bezděz, Ralsko, Ještěd, Jizerské hory, ale také Krkonoše, dále  až na Milešovku v Českém středohoří, Říp a poblíž Vrátenskou horu s rozhlednou v Polomených horách.
Obec Kadlín je snadno dostupná autem, parkovat můžete na konci obce nebo o kus dál  u označení zákaz vjezdu. Z vesničky pak k rozhledně vedou dřevěné šipky  "Hradišť", cesta je asfaltová a vzdálenost k rozhledně je cca 500m.

Kromě rozhledny je další atrakcí Kadlína stejnojmenná stezka Hradišť a kostel Sv. Jakuba Většího ze 14.století. Stezku si můžete projít a kostel prohlédnout před nebo po návštěvě rozhledny. 

Stezka je součástí  projektu venkovní turistiky kadlínského muzea. Začíná u polní cesty vedoucí k návrší Hradišť. Je věnována polním plodinám pěstovaným v okolí a je zaměřena na poznávání zemědělské minulosti, krajiny a přírody v okolí obce. Políčka s plodinami mají své popisky a vyobrazení. Kolem návrší umístila obec odpočinkové lavičky a panely drobných savců, ptáků a hmyzu, kteří tady žijí.

Kostel sv.Jakuba Většího byl od 14.století farním kostelem kameneckého děkanátu. Vdobě hustiských válek byl značně poškozen a na jeho místě pak stávala malá kaple. S rekonstrukcí původního kostela se začalo až v polovině 18. století, byl upraven i přilehlý hřbitov a postaveno zdivo, jež se dochovalo do dnešní doby. Poslední přestavba  kostela proběhla v letech 1996-1999.  Dřevěná zvonice z roku 1500 je památkou chráněnou státem. 
Kadlín

Kadlín, Kadlín, 277 35

Telefon:+420 315 693 522
E-mail:obec@kadlin.cz
podatela@kadlin.cz
Web:www.kadlin.cz

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

občasný déšť
Neděle 26.3.den 11 / 15°Cnoc 4 / 8°C
 
sněhové přeháňky
Pondělí 27.3.den 3 / 7°Cnoc 1 / 5°C
 
oblačno
Úterý 28.3.den 3 / 7°Cnoc -3 / 1°C