Výlet do středu Čech

Pomyslným geometrickým středem Čech je Ďábel (398 m n. m.), kopec nad Petrovem nedaleko Jílového u Prahy. Na hranice Čech s Moravou, Polskem, Německem a Rakouskem je to odtud shodných 105 km. Na vrcholu kopce je informační panel se schránkou pro zápisník.  Z okraje lesa je pěkný výhled do okolí.

Kopce dolního Posázaví až k Benešovu jsou pěkně vidět i z Ostřetin, lesního komplexu východně od Petrova, konkrétně z místa zvaného U obrázku. Dostanete se k němu z Petrova po žluté turistické značce přes les Zahrádka a vyhlídku Třeštibok (4 km) nebo po Plavecké cestě (2,5 km).

Petrov založili mniši nedalekého Ostrovského kláštera patrně ve 13. století. První písemná zmínka o vesnici je z roku 1310. Po husitských válkách přešel Petrov do světských rukou a několikrát změnil své majitele – byli mezi nimi mimo jiné Vilém z Rožmberka nebo známý alchymista Edward Kelley.

Části Petrova severně a východně od obce se nacházejí v přírodním parku Střed Čech, který je protkán hustou sítí turistických a cyklistických cest. Na území parku je mimo jiné Národní přírodní památka Medník, přírodní rezervace Zvolská Homole nebo keltské oppidum Závist.


Petrov

Petrov

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

oblačno
Sobota 7.5.den 19 / 23°Cnoc 11 / 15°C
 
přeháňky
Neděle 8.5.den 20 / 24°Cnoc 7 / 11°C
 
polojasno až zataženo
Pondělí 9.5.den 21 / 25°Cnoc 8 / 12°C