Zřícenina hradu CHLUM

Zřícenina kulturní památky hradu Chlum se nachází v obci Chlum v okrese Kutná Hora.

Zřícenina hradu Chlum se dnes nachází na východním okraji stejnojmenné obce na malé ostrožně nad rybníkem, do kterého se vlévá Chlumský potok v nadmořské výšce 460 m.

Hrad byl vybudován na místě původního prastarého hradiště ve druhé polovině 13. století a byl rodovým sídlem rodu Slavatů z Chlumu a Košumberka. Tento český šlechtický rod původně z Litoměřicka přesídlil do Čáslavského kraje a Chlum vlastnil  po dobu 300 let. Během 30-leté války byl hrad zdevastován císařským vojskem a poté zpustl. V pozdějších dobách používali obyvatelé obce kameny z hradu  jako stavební materiál.

 Z původního opevnění se dochovala jen část valu u jihozápadní bašty. Soudí se, že hradní jádro obklopoval příkop s předsunutým mohutným valem. V 15 století byl součástí dělostřeleckého opevnění. Na čelní straně byl zesílen dvěma okrouhlými zemními baštami, menší bašta byla ještě na severovýchodní straně. Na severní straně bylo opevnění zesíleno druhou linií valu založenou níže ve svahu. Ze zástavby jádra se uchovala jen část východního palácového křídla s obrysy roubené komory a podzemí jižního paláce. Východní a jižní palácové křídlo bývalo propojeno.

Pokud by jste chtěli zříceninu hradu Chlum navštívit začněte svoji cestu nejlépe od obce Zbýšov první odbočkou doleva. Po zhruba 300 m se před vámi otevře travnatý prostor s částí zdí hradu. Jste-li vybaveni neklouzavou obuví a baterkou můžete nahlédnout i do podzemí a nezapomeňte si prohlédnout i zbytky staré hradní studny. 

Kutná Hora

Chlum u Zbýšova, Zbýšov, 286 01

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

polojasno až zataženo
Středa 10.8.den 24 / 28°Cnoc 9 / 13°C
 
polojasno až zataženo
Čtvrtek 11.8.den 25 / 29°Cnoc 11 / 15°C
 
oblačno
Pátek 12.8.den 24 / 28°Cnoc 11 / 15°C