Chlebová pec - Štolmíř

V obci Štolmíř na Kolínsku byla v roce 2013 postavena replika původní barokní veřejné obecní pece z 18. století.

Stavitelem unikátní technické repliky starých vesnických pecí je pecař pan Jaroslav Závacký z Hranic u Aše, který jako jeden ze dvou pecařů v České republice staví pece tradičním způsobem našich předků z pálených cihel a bez použití šamotu. Pec nemá komín. Na topení a sázení chleba slouží jen čelní dvířka. 

Jedná se o zcela funkční pec, pravidelné pečení bylo zahájeno 18. července 2014. Pečení  ve Štolmíři probíhá jednou za měsíc a již se stalo důležitou součástí komunitního života, zúčastňují se jak místní obyvatelé tak i návštěvníci obce. 

V minulosti sloužily tyto obecní pece původně nemajetným občanům, kteří neměli dost peněz na to, aby si postavili doma pec vlastní. Podle zaznamenaných zvyků se vždy domluvily hospodyňky od rodin, připravily doma těsto a vykynuté ho přinášely k vyhřáté peci v ošatkách. Domů k rodinám si odnášely již upečený chléb, který vydržel až týden. Veřejné pece se stavěly v obcích a osadách po celé zemi už od středověku. Tam, kde nebyly veřejné pece, se chodilo péci  k rodinám, které pece měly a ty za pečení vybíraly poplatky. V Čechách a na Slovensku se ve veřejných pecích v některých osadách peklo ještě na počátku druhé poloviny dvacátého století.

Návštěvníci obce, kteří by ve Štolmíři chtěli repliku chlebové pece navštívit ji najdou přímo v centru u kostela naproti kulturně-environmentálnímu centru M'am'aloca.

Kolín

Štolmíř, Štolmíř, 282 01

Telefon:+420 321 612 113
E-mail:cesbrod@cesbrod.cz
Web:www.cesbrod.cz

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

oblačno až zataženo
Čtvrtek 23.3.den 15 / 19°Cnoc 5 / 9°C
 
občasný déšť
Pátek 24.3.den 15 / 19°Cnoc 9 / 13°C
 
přeháňky
Sobota 25.3.den 11 / 15°Cnoc 5 / 9°C