Bunkr pod silnicí Bratronice–Dolní Bezděkov

Mezi obcemi Bezděkov a Bratronice prochází silnice, která tvoří v údolí říčky Kačák térenní vlnu. Této térenní vlny využili projektanti tak, že ho zabudovali do náspu silnice, čímž vznikla atypická varianta lehkého objektu. Jeho střílny svírají úhel 200 stupňů.

V náspu komunikace mezi obcemi Bezděkov a Bratronice je zabudován atypický řopík pevnostní linie nazývané Pražská čára, jejíž bunkry měly zachytit a zpomalit postup německých vojsk. Bunkry měly chránit Prahu po prolomení pohraničních linií, případně získat čas pro ústup obránců dále na východ. „Silniční“ objekt, který byl ve druhé polovině 90. let rekonstruován členy Klubu vojenské historie Praha a v současnosti bývá v sezóně jednou měsíčně zpřístupněn pro veřejnost.
 
Bratronický bunkr leží v blízkosti Loděnického potoka, který se rád rozvodňuje – problémy s vodou řešila už stavební firma za první republiky v roce 1937. I dnes je kvůli občasnému zaplavování spodní vodou řopík otevřen jen šestkrát do roka a exponáty se musejí odnášet pryč. Řopík je to netypický po všech stránkách - levá, vchodová část je vybudována v normálním provedení, pravá, u které hrozilo ostřelování z předpolí, je zesílena. Posádka byla standardní, 7členná – 2 kulometčíci, 2 nabíječi, 2 pozorovatelé a obsluha ventilace.

Bratronice

Vstupné

Vstupné dobrovolné Více informací na www.codyprint.cz/muzeum/bratronice_bunkr.html

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

mlha
Úterý 29.11.den 3 / 7°Cnoc -1 / 3°C
 
oblačno až zataženo
Středa 30.11.den 2 / 6°Cnoc -2 / 2°C
 
oblačno až zataženo
Čtvrtek 1.12.den 2 / 6°Cnoc -1 / 3°C