Středočeské město Rakovník leží 40km západně od Prahy v blízkosti CHKO Křivoklátsko.

Dnešní město vzniklo na místě osady Rokytno, pojmenované podle říčky Rokytka, která tudy protékala. Jméno Rakovník bylo městu podle tradice dáno po velkém hladomoru, který kraj kdysi zachvátil a donutil lidi jíst raky, o kterých tehdy panovalo přesvědčení, že jsou po uvaření do ruda jedovatí.

První písemná zmínka o městu pochází z roku 1252, český král Jan Lucemburský přiznal městu v roce 1319 práva, která mělo již ve 13. století - právo mílové a trhové. Velký rozvoj města začal v 16. století, v roce 1588 byl Rakovník povýšen na královské město. Během třicetileté války bylo město poničeno a další tragédií, která ho postihla byla morová epidemie a ničivá povodeň na konci 17.století.

Od roku 1855 byl Rakovník okresním městem kde se kromě tradičního chmelařství a výroby piva rozvíjel i průmysl, vznikla tady  velká mydlárna, lihovar a cukrovar a další nové závody. V dnešní době je město i významnou železniční křižovatkou.

Významnými památkami města je židovské ghetto a synagogy, pivovar Rakovník, zbytky původních hradeb - severní Vysoká a tzv. východní Pražská, z církevních památek mariánské sousoší a kostel Nejsvětější Trojice.

Ve městě je také Muzeum T.G.Masaryka, Rabasova galerie a nedaleko Rakovníka v Lužné je Muzeum Českých drah.

Výhodná lokalita moderního Rakovníka skýtá mnoho možností k výletům do přírody, např. do CHKO Křivoklátsko nebo za Kounovskými kamennými řadami. 


Rakovník

Rakovník

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

oblačno až zataženo
Úterý 22.11.den 2 / 6°Cnoc -3 / 1°C
 
oblačno až zataženo
Středa 23.11.den 3 / 7°Cnoc 0 / 4°C
 
přeháňky
Čtvrtek 24.11.den 5 / 9°Cnoc -1 / 3°C