Lodí z Týnce nad Sázavou do Pikovic

Řeku Sázavu v minulosti hojně navštěvovali trampové, vodáci ji milovali již před dávnými lety a stále jí zůstávají věrní. Její splavnost je skvělá a na zdejších březích najdete mnoho malebných zákoutí i známých památek. Vypravte se na výlet po její hladině, máme pro vás tip na trasu, která na Sázavě patří k nejoblíbenějším.

Úsek Sázavy vedoucí z Týnce do Pikovic se řadí k nejoblíbenějším, o souputníky na kánoích a přátelské tváře v okolí tedy nebude v rámci tohoto výletu nouze. Vodácké vybavení včetně lodi si můžete zapůjčit přímo v Týnci, kde se nacházejí dvě půjčovny. Ještě než se na cestu vydáte, raději se zaměstnanci půjčovny zkonzultujte stav vody.

První jez za Týncem, v jeho části zvané Podělusy, je nedávno zrekonstruovaný a bezpečný, naopak jez u Brejlova je ve velmi špatném stavu, proto méně zkušeným vodákům doporučujeme loď přetáhnout nebo přenést. Další nebezpečný jez, jemuž se říká Kaňov, se nachází o necelý kilometr dál – ten je možné překonat pouze tak, že loď přenesete po levém břehu. Poté vás čeká krátká peřej a další jez v Krhanicích, v tomto případě už sjízdný. Zde se řečiště zužuje do úzkého průplavu s kamennými peřejemi.

Po krátkém úseku stojaté vody se dostanete k jezu Pěnkava, pod nímž začíná nejobtížnější a dlouhý peřejnatý úsek zvaný Stvořidla. Takto náročný terén bude pokračovat až do Pikovic. V jeho rámci vás čeká také několik jezů, a to u vesnic Kamenný Újezdec, Kamenný Přívoz a obce Žampach. Mezi dvěma posledně jmenovanými jezy se vám naskytne překrásný výhled na hustě zalesněné údolí překlenuté majestátním kamenným viaduktem. Až do cíle pak budete proplouvat táhlými kamenitými peřejemi.

Délka trasy: 16 km 


Půjčovny lodí na řece Sázavě:

Bisport: http://www.bisport.cz

Samba: http://www.pujcovna-lodi.cz

Sázava-tour: https://www.sazava-tour.cz

Lodě Sázava: http://www.lode-sazava.cz

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

oblačno až zataženo
Neděle 19.3.den 12 / 16°Cnoc 1 / 5°C
 
oblačno
Pondělí 20.3.den 13 / 17°Cnoc 3 / 7°C
 
oblačno
Úterý 21.3.den 12 / 16°Cnoc 4 / 8°C