Lodí z Kácova do Týnce nad Sázavou

Užijte si jaro a léto na středočeských řekách! Máme pro vás tipy na výlety lodí po překrásné řece Sázavě, kterou, podle její specifické barvy, překřtili vodáci a trampové na „zlatou“. Využijte její skvělou splavnost a také to, že jsou zdejší břehy doslova obsypány turisticky zajímavými místy a cenným pamětihodnostmi.

Jelikož se jedná o delší trasu, je dobré vyhradit si na tento výlet více dní. Ideálním výchozím bodem vaší plavby bude městys Kácov. Svoji vodní pouť začnete buď v podzámčí, nebo u vlakového nádraží. Za první den urazíte přibližně 13 kilometrů a dostanete se do Českého Šternberka. Pod obcí Tichonice, přesněji v její části zvané Pelíškův Most, budete muset zdolat jez. Další vás čeká necelý kilometr za táborem organizace YMCA u osady Mazourov a na třetí narazíte na okraji obce Soběšín. Všechny tři jezy jsou sjízdné, ale i přesto si je raději nejprve obhlédněte ze břehu.

Následující den se vydáte z Českého Šternberka do města Sázava a urazíte zhruba 21 kilometrů. Za mostem, který se nachází ještě v Českém Šternberku, budete muset překonat jez, jenž patří k těm méně bezpečným – proto se tu lodě přenášejí. Dva jezy jsou v Ratajích nad Sázavou a další v Ledečku, pod obcí Samopše, v Budíně a v Černých Budech, součásti města Sázava.

V den třetí dorazíte až do Hvězdonic po trase dlouhé 11 kilometrů. V rámci tohoto úseku vás čekají jezy u vesnice Pyskočely, na okraji obce Chocerady (tento jez je nesjízdný) a poté přímo v Hvězdonicích.

Poslední úsek z Hvězdonic do Týnce nad Sázavou měří 24 kilometrů a obsahuje jezy v Poddubí, Lštění, Čerčanech, Městečku, Nespekách, Brodcích a v Týnci. Stejně jako v předchozích případech doporučujeme jejich stav zkontrolovat před splutím.

Délka trasy: 69 km


Půjčovny lodí na řece Sázavě:

Bisport: http://www.bisport.cz

Samba: http://www.pujcovna-lodi.cz

Sázava-tour: https://www.sazava-tour.cz

Lodě Sázava: http://www.lode-sazava.cz

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

oblačno až zataženo
Pátek 9.12.den -1 / 3°Cnoc -6 / -2°C
 
oblačno až zataženo
Sobota 10.12.den -1 / 3°Cnoc -3 / 1°C
 
sněžení
Neděle 11.12.den -3 / 1°Cnoc -4 / 0°C