Cyklovýlet ze Staré Boleslavi kolem jezera Lhota, přes Hlavenec a Otradovice

Ceková délka zajímavé trasy na Staroboleslavsku je 21km a vede povětšinou rovinatým terénem.

Trasa cyklovýletu začíná v ulic Třebízského ve Staré Boleslavi odkud se jede lesem s mapou  po neznačených stezkách k jezeru Lhota. Na této cestě se překračuje železniční trať na nechráněném místě, proto je nutné věnovat přejezdu zvýšenou pozornost. Jezero Lhota je původně pískovna, která byla zatopena a v letních měsících ji lze za poplatek využít k příjemnému osvěžení jako přírodní koupaliště. 

 Dále od Lhoty se pak pokračuje  lesem po cyklotrase 0039 ve směru do Hlavence. Tady je možné si udělat odbočku 2 km  k pomníku císaře Karla VI. a sv. Huberta - patrona lovců. Na okraji obce u lesa a informační tabule  zabočíme doleva  a na následující křižovatce opět doleva. Pak nás cyklotrasa 8156 zavede do severní části Hlavence. U rozcestníku Hlavenec se napojíme na červenou turistickou značku a po ní dojedeme až k pomníku. Autorem díla je významný český sochař  Matyáš Bernard Braun, který ho postavil (1724-1725) na přání hraběte Antonína Šporka. Tvůrčím záměrem bylo urbanistické začlenění pomníku do okolní krajiny. Monument zachycuje císaře Karla VI. na lovu v boleslavských lesích.

Cesta z Hlavence do Otradovic  je dlouhá 5 km a jede směrem od pomníku zpět k informační tabuli, odkud se dál pokračuje po vedlejší silnici - trasa 0039. Za přejezdem přes dálnici D10 cyklotrasa odbočuje  doprava do lesa. Souběžně s cyklotrasou vede červená turistická značka, které se z trasy posléze odpojuje. Tam kde cyklotrasa 0039 končí se jede dál po trase 17. U rozcestí Podbrahy se přejede silnice 610 do obce Otradovice. Z Otradovic do Staré Boleslavi je to ještě 6 km pohodlné jízdy.


Brandýs nad Labem-Stará Boleslav

Třebízského, Stará Boleslav, 250 01

Web:https://cs.wander-book.com/pomnik-cisare-karla-vi-v-hlavenci-m19248.htm

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

oblačno až zataženo
Pátek 2.12.den -1 / 3°Cnoc -5 / -1°C
 
oblačno až zataženo
Sobota 3.12.den 0 / 4°Cnoc -3 / 1°C
 
Neděle 4.12.den / °Cnoc / °C