Posvátná hora Blaník

Blaník, podle tradice posvátná hora pro český národ, leží ve stejnojmenném CHKO, několik kilometrů od Vlašimi před obcí Louňovice.

Bájná hora Blaník je 638m vysoký vrch opředen starými pověstmi jejich původ sahá snad až do keltského období.

Podle nejznámější pověsti z doby českého středověku se v hoře skrývá vojsko blanických rytířů, které povstane na záchranu národa a země až bude v českých zemích nejhůře. Příběh praví že až nás budou tísnit nepřátelská vojska ze všech stran a Čechy budou tak maličké, že se vejdou na jediný vůz, potom přijede vozka a zapráská pod horou bičem. Teprve pak se na Blaníku zazelená suchý dub, ze skály vytryskne vyschlý pramen a rytíři procitnou. Hora se prý otevře a veliké vojsko v čele se svatým Václavem osvobodí českou zemi.

Z hlediska geomorfologického tvoří masiv Blaníku dva skalnaté  zalesněné vrchy - Velký(638m) a Malý Blaník(580m).

Na vrcholu Velkého Blaníku byla v roce 1941 postavena dřevěná rozhledna  30 m  vysoká, která má tvar husitské hlásky. Z doby halštatské se dodnes zachovalo zdivo kruhového hradiště ve tvaru dvou kruhových kamenných valů. Později zde pravděpodobně stával dřevěná tvrz a dřevěný hrad. Počátek poutí na tuto horu se datuje do 14.století. V roce 1868 byl z Velkého Blaníku vylomen jeden ze základních kamenů na stavbu Národního divadla.

Na vrcholu Malého Blaníku se dají vidět zříceniny kapličky sv.Máří Magdalény. Do dnešní doby se zachovaly jen zbytky obvodových zdí kaple. Měla půdorys osmiúhelníku do elipsy. Na severovýchodní straně se nacházela sakristie a pod ní jeskyně, ze které zbyla už jen prohlubeň. Areál je volně přístupný. Na tomto místě se již od pradávna konaly pohanské a později křesťanské obřady. Později v době gotické zde stála kaple z níž se do dnešní doby nedochovalo nic. Od první poloviny 16. století byl Malý Blaník opět významným cílem poutí a národních procesí.

Od Blaníku na další legendární vrch české historie Říp vede poutní cesta Blaník -Říp.

Nejideálnějším výchozím bodem k výletu na Blaník jsou Louňovice pod Blaníkem, na vrchol Velkého Blaníku vzdálený 2,5km se dojde za 45 minut.


Vlašim

Vrch Blaník

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

mlha
Úterý 29.11.den 3 / 7°Cnoc -1 / 3°C
 
oblačno až zataženo
Středa 30.11.den 2 / 6°Cnoc -2 / 2°C
 
oblačno až zataženo
Čtvrtek 1.12.den 2 / 6°Cnoc -1 / 3°C