Cyklotrasa z Lokte na zámek do Růžkových Lhotic

Pětadvacetikilometrový okruh vás provede Čechtickem, jehož perlou je malebný zámeček v Růžkových Lhoticích.

Z Lokte pojedete po silnici č. 150 do Křivsoudova. Na křižovatce v táhlé levotočivé zatáčce pojedete rovně po cyklotrase č. 0083 na Keblov. U Podměstského mlýna odbočte vlevo na cyklotrasu č. 0071, která vás dovede do Čechtic. Tady odbočíte vlevo na Pelhřimov a pojedete po cyklotrase č. 0084 do Růžkových Lhotic. Ve zdejším zámku můžete navštívit expozici Muzea Podblanicka nazvanou Kraj tónů, která připomíná slavné hudebníky Podblanicka – Jana Dismase Zelenku, Josefa Suka, Zdeňka Fibicha, Richarda Wagnera, Gustava Mahlera a především Bedřicha Smetanu, který prožil ve Lhoticích jedno z nejšťastnějších období svého mládí, Po cyklotrase č. 0084, která vede po asfaltové cestě lesem, projedete osadou Krčmy, za ní odbočíte doleva a pojedete až na křižovatku, kde odbočíte nejprve doprava a pak asi po 50 metrech zahnete doleva na cyklotrasu č. 0083, která vás dovede k obci Tomice. Na křižovatce před Tomicemi z cyklotrasy odbočíte doleva a po silnici dojedete do Brzotic, kde se dáte doleva, a vrátíte se zpět do Lokte.

Související informace

Zámek Růžkovy Lhotice

Tvrz stála ve Lhoticích již roku 1363 a od roku 1542 jí drželi vladykové a svobodníci Růžkové, podle nichž se ves jmenuje dodnes. Současný zámek budoval po roce 1787 František Dorn v duchu pozdního baroka a klasicismu. Jako svobodnický zámek vynikl v rámci českých zemí svým rozsahem i strukturou. Dvoukřídlá budova byla zapojena do areálu dvora, okna dodnes lemují šambrány s uchy a schodiště zdobí motivy střapců. V roce 1835 se do Lhotic stěhuje mladý Bedřich Smetana, který tu prožívá nejšťastnější léta. Jeho otec František vlastní Lhotice až do roku 1844 a Bedřich tu prvně poznává pravý venkov. Majitelé se později střídali a po roce 1948 byl areál chátrajícího zámku součástí socialistického zemědělského družstva. Až v roce 1972 získalo zámek okresní muzeum a začalo s jeho rekonstrukcí. Lhotice se otevřely roku 1984 s expozicí zaměřenou na pobyt Bedřicha Smetany a na téma navázala i nová expozice Kraj tónů z roku 2014. Ta ukazuje Podblanicko jako hudební fenomén, jako kraj spojený v průběhu 16. – 20. století s mimořádným počtem osobností české a evropské hudby. Na nádvoří se pořádají hudební představení a v zámecké zahradě vznikla i neolitická pec pro archeologické edukační programy.

Hotel Čechtice

Barokní zámek Čechtice na Vlašimsku je čtyřhvězdičkový all inclusive seminar & relax hotel s podmanivou atmosférou, který se nachází méně než hodinu jízdy z Prahy.
Loket

Loket, Loket

Telefon:+420 601 584 778
E-mail:spackova@blanik.net
Web:www.blanik.net

Vodní doprava

Řeka / úsek:
Sázava

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

oblačno
Neděle 27.11.den 2 / 6°Cnoc -2 / 2°C
 
oblačno až zataženo
Pondělí 28.11.den 3 / 7°Cnoc 0 / 4°C
 
oblačno až zataženo
Úterý 29.11.den 1 / 5°Cnoc -2 / 2°C