Z Prahy do Mladé Boleslavi

Vydejte se na příjemný pěší výlet kolem města, které je pojmenováno po svém zakladateli, knížeti Boleslavovi II., jemuž se přezdívalo „mladý“. Toto královské město a jeho okolí nejvíce proslavila i za našimi hranicemi dobře známá automobilka, ale po dnu zde stráveném zjistíte, že zdejší kraj nabízí tolik různorodého vyžití, že se sem zajisté budete chtít brzy vrátit.

Škoda Muzeum

ŠKODA AUTO patří mezi nejstarší automobilové značky – jako jedna z mála se může pochlubit více než stodvacetiletou výrobní tradicí. Její příběh, který se začal psát v roce 1895 v Mladé Boleslavi, je velmi poutavý a osloví nejen fanoušky motorismu. Více se o značce a jejím vývoji dozvíte ve ŠKODA Muzeu, jež se nachází v bývalých výrobních halách, které byly funkční do roku 1928.

 

Hrad a muzeum v Mladé Boleslavi

Mladoboleslavský hrad prošel během staletí mnohými úpravami a rekonstrukcemi, až se z něj ke konci 16. století stalo zdobné renesanční sídlo, které se svým vzhledem blíží více zámku než strohému hradu. V jeho příběhu je také kapitola, kdy původně královská rezidence sloužila jako kasárna, a to  od 18. století až do roku 1953. Od roku 1972 se v jeho interiérech nachází muzejní sbírky, nyní z depozitáře Muzea Mladoboleslavska. Pod tuto instituci spadají také další pobočky, jimiž jsou Muzeum Podbezdězí, Muzeum Benátecka a Letecké muzeum Metoděje Vlacha.

 

Minizoo a minibotanická zahrada

Součástí Ekocentra Zahrada v Mladé Boleslavi je nejen malá zoo a botanická zahrada, ale také příjemná kavárna, kde si můžete pochutnat na výtečné kávě a lahodných zákuscích. Ve venkovních voliérách žije více než 60 druhů domácích a exotických zvířat a uvnitř skleníků se pokocháte rozmanitými rostlinami ze subtropů a tropů. Součástí areálu je i záchranná stanice, jejíž chovatelé pečují o zraněné a handicapované dravce a sovy.

 

Zřícenina hradu Michalovice

Hrad, jehož počátky sahají až do 13. století, se nachází na okraji Mladé Boleslavi. Jeho součástí je mohutná věž, jež je zároveň místem, z něhož se vám otevře překrásný výhled do okolní krajiny. O kráse této lokality svědčí také to, že sem často a velmi rád zavítal básník a nadšený cestovatele Karel Hynek Mácha. Jelikož je hradní věž viditelně nakloněná, vysloužila si přezdívku Mladoboleslavská Pisa. O její historii se dozvíte více ze zvukového panelu, součásti naučné stezky Metalová cesta Mladou Boleslaví.

 

Zřícenina hradu a zámku Zvířetice

Gotický hrad, který byl postupně přestavěn na renesanční zámek s barokními prvky, zažil období slávy i smutnější éru, ale závěr jeho příběhu je šťastný – nedávný virtuálně-grafický projekt vdechl zřícenině nový život a podoba sídla, jehož počátky sahají až do dávného středověku, nebude díky němu nikdy zapomenuta. Autorům díla se podařilo vytvořit věrnou podobu Zvířetic tak, jak vypadaly v roce 1683, tedy v době svého největšího stavebním rozmachu. Jde o první rekonstrukcí zříceniny prostřednictvím moderní 3D grafiky.

Mladá Boleslav

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

přeháňky nebo bouřky
Pondělí 15.8.den 28 / 32°Cnoc 16 / 20°C
 
plojasno až skoro jasno
Úterý 16.8.den 28 / 32°Cnoc 15 / 19°C
 
polojasno až zataženo
Středa 17.8.den 31 / 35°Cnoc 16 / 20°C