Poutní barokní areál Skalka

Poutní areál Skalka se tyčí nad městem Mníšek pod Brdy, jeho součástí je kostel sv. Máří Magdalény, poustevna, modlitebna, křížová cesta i překrásné vyhlídky

Poutní místo Skalka ležící nedaleko Mníšku pod Brdy je vzácným barokním dílem a místem, které obklopuje překrásná podbrdská krajina. Prvotní podobu mu v závěru 17. století vtiskli zbožný šlechtic Servác Engel, pán z Engelsflussu, a jím povolaný věhlasný architekt Kryštof Dientzenhofer. Servác Engel choval velkou úctu ke svaté Máří Magdaléně a poté, co zjistil, že poblíž Marseille stojí svatyně, kde se Máří Magdaléna měla kát z hříchů, rozhodl se kopii stavby vybudovat na svém panství. Na zalesněném vrchu nad Mníškem vznikla nejen obdoba jihofrancouzské kaple, ale také dům zamýšlený jako benediktinský klášter a skromná poustevna. Kapli i klášter vyzdobili uznávaní barokní mistři, mezi jinými Petr Brandl, který zde vymaloval fresku na poušti se kající Máří Magdalény, jež je považována za jedno z jeho stěžejních děl. Od druhé poloviny 18. století se na Skalce konaly každoroční náboženské poutě a často sem také zavítali výletníci hledající ticho a klid, které jim poskytla harmonická příroda. Od roku 1989 se po mnoha letech chátrání za vlády komunistické strany na Skalku postupně vrací život – opět se tu můžete nechat strhnout duchovní atmosférou poutních slavností s více než dvousetletou tradicí.

Skalka je 553 metrů vysoký ostroh v Brdské vrchovině (v podcelku Hřebeny) a zároveň poutní místo, kde leží unikátní krajinný a architektonický prvek barokního areálu Skalka s barokním kostelíkem krápníkovou výzdobou navrhnuta K. Dientzenhofrem s obrazy od Brandla, Škréty sv. Máří Magdalény, klášterem,,rekolečním domem (poustevnou/modlitebnou) a křížovou cestou (14 zastavení). Leží 27 km jihozápadně od Prahynad městem Mníškem pod Brdy. Ve středověku tudy vedla Zlatá stezka. V současné době oblíbené místo pěších i cyklo turistů, tak v zimních měsících na běžkách. V červenci 1889 sem byla z Řevnic zavedena historicky třetí turistická značená cesta Klubu českých turistů. V barokním areále Skalka se koná mnoho kulturních a společenských akcí, sál kláštera je oblíbeným výstavním a koncertním sálem. 

Areál je volně přístupný.

Pravidelné roční poutě:
Pouť 1x za rok nepravidelně kolem sv. Máří Magdalény, součástí je mše svatá od 10 hodin.





Mníšek pod Brdy

Mníšek pod Brdy 337, Mníšek pod Brdy

Web:https://www.drobnepamatky.cz/node/29958
https://www.mnisek.cz/pamatky/barokni-areal-skalka/

Otevírací doba

MěsícDenČasPříznak
všechny měsíce Út - Pá 13:00 - 17:00 otevřeno
So - Ne 10:00 - 17:00 otevřeno

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

oblačno
Pátek 28.1.den 2 / 6°Cnoc -1 / 3°C
 
občasný déšť
Sobota 29.1.den 2 / 6°Cnoc -2 / 2°C
 
polojasno až zataženo
Neděle 30.1.den 4 / 8°Cnoc 4 / 8°C