Cyklovýlet českým Holandskem na soutok Labe a Vltavy

Výlet vhodný pro cyklisty začátečníky a rodiny s dětmi nás zavede do unikátní krajiny u soutoku dvou největších českých řek. Pojedeme po hrázích, kolem přístavu a pod úrovní hladiny plavebního kanálu. Děti ocení zastávku v Zooparku Zelčín. Do výchozího místa se vrátíme vlakem.

Od zastávky Mlčechvosty nás cyklotrasa 8242 po méně frekventované silnici lemované stromořadím zavede do Vraňan (v sezoně samosběr jahod), kde se od Vltavy odděluje Vraňansko-hořínský plavební kanál se zdymadlem. Podél plavebního kanálu poté pokračujeme směr Lužec nad Vltavou, do obce ležící na ostrově musíme přes most. Za mostem dále sledujeme cyklotrasu, která nás zavede do ulice 1. máje, odkud pokračujeme dále podél řeky Vltavy po cyklotrase 7, EV7, Vltavská. Na první křižovatce odbočíme vlevo a po polní cestě dojedeme k Zooparku Zelčín, kde chovají převážně domácí zvířata (ovce, koně, prasata, pštrosi) a kde je možné se též občerstvit v příjemné restauraci. Pokud jste vyznavači nevšedních sportovních zážitků, za hezkého počasí si můžete na místě půjčit raft a svézt se v původním korytě řeky Vltavy až k soutoku s Labem. Při pokračování v cyklojízdě se směrem do Vrbna vydáme po Naučné stezce Vrbno–Zelčín a vyhneme se tak jízdě po silnici.

U pomníku obětem 1. světové války ve Vrbně sjedeme z trasy naučné stezky vlevo a záhy se dáme po místní komunikaci mírně vlevo, až dorazíme ke křižovatce s cyklostezkou EV7 (dětské hřiště), na niž se znovu napojíme a pokračujeme směr Hořín a Mělník. Z mnoha míst se otevírají nádherné pohledy na panorama Mělníku s vinicemi, zámkem a kostelem. Stezka nás přivede ke skvostným secesním zdymadlům na kanále u Hořína. Přemostění přes jedno ze zdymadel, určené pro velké lodě, je zdvižné, a proto můžete při svém výletě zažít i zdržení v podobě sledování proplavení lodi tímto unikátním zdymadlem.

Přijedeme k baroknímu zámku v Hoříně a pokračujeme přes park k mostu přes Labe, který podjedeme (je možné si udělat odbočku a navštívit Mělník se zámkem a výhledem na soutok Labe s Vltavou). Další cesta vede po cyklostezce po proudu Labe, za novým mostem vidíme rozlehlý mělnický přístav, míjíme Vliněves a v Dolních Beřkovicích odbočíme z cyklostezky směrem do obce k vlakové zastávce.

Vodní doprava

Řeka / úsek:
Vltava

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

občasný déšť
Pondělí 21.11.den 3 / 7°Cnoc -3 / 1°C
 
oblačno až zataženo
Úterý 22.11.den 2 / 6°Cnoc -3 / 1°C
 
dešť se sněhem
Středa 23.11.den 2 / 6°Cnoc -1 / 3°C