Konopišťským parkem a na Chvojen

Projížďku jedním z nejkrásnějších krajinářských parků u nás si můžeme zpestřit návštěvou zámku, malé obory s lesní zvěří, růžové zahrady se skleníkem nebo medvědária. Kromě parku si vyjedeme také na návrší Chvojen s dominantním kostelem a pěknými výhledy. Výlet je vhodný i pro menší děti, absolvovat jej můžeme i s cyklovozíkem. Část trasy nám bude dělat společnost naučná stezka se zajímavými informacemi.

Výlet zahájíme u železniční stanice Benešov u Prahy a od rozcestníku se vydáme po cyklotrase 0064 směr Konopiště. Podjedeme hlavní silnicí, mineme odbočku žluté turistické značky a na další křižovatce se dáme mírně vlevo, čímž se zároveň napojíme na naučnou stezku (Lesní stezka Ferdinanda d’Este). Dojedeme k rozcestníku Konopiště-zámek. Zde si můžeme udělat přestávku a navštívit medvědárium i samotný zámek (původně raně gotický hrad, za pomoci architekta F. M. Kaňky a sochaře M. B. Brauna přestavěný na pohodlný barokní zámek; v r. 1887 panství získal habsburský arcivévoda Ferdinand d’Este a zámek dal romanticky upravit, v této době byl založen i park; honosné interiéry se pyšní cennými sbírkami s mnoha kuriozitami). U rozcestníku opustíme cyklotrasu a dáme se po žluté turistické značce a zároveň po trase naučné stezky až k rozcestí u Konopišťského rybníka a kolem turistického informačního centra vlevo přes most přes ústí potoka. Můžeme si však udělat zajížďku dále po žluté červené turistické značce kolem stylové restaurace Stará Myslivna s loveckým interiérem – naproti ní vznikla malá obora obývaná daňky, muflony a jeleny sika. Na parkovišti jsou možnosti občerstvení a toalety, můžeme navštívit i Muzeum historických motocyklů značky Jawa vyráběných v nedalekém Týnci nad Sázavou. Od parkoviště či (pokud jsme sledovali vyznačenou trasu bez zajížďky) od turistického informačního centra přejedeme po mostku a vydáme se vlevo po břehu rybníka po červené turistické značce, kterou po čase necháme odbočit doprava, a jedeme dále těsně podél rybníka.

Za necelých 300 m se dáme ostře doprava a vyjedeme na asfaltovou silničku s alejí, po níž (a opět po červené značce) pokračujeme ke dvoru Chvojen a dále vpravo mírně do kopce ke stejnojmennému vrchu s kostelem (původně románský, upravený novorománsky). Je to vhodné místo k odpočinku s výhledy a ovocnými stromy. Vrátíme se zpět ke dvoru a pokračujeme rovně po cyklotrase 0063 k hrázi Jarkovického rybníka. Po přejetí mostu přes potok se dáme doleva, projedeme kolem Žofiina mostu a sledujeme druhý břeh Konopišťského rybníka. Na křižovatce za přírodním divadlem jedeme rovně, až dojedeme opět na okraj parku. Zde odbočíme doleva a vydáme se podél okraje parku po cyklotrasách 0063 a 0067. Dále sledujeme červené místní značení, po němž dorazíme k hlavnímu vchodu do parku. Zde odbočíme vlevo na červenou turistickou značku, opatrně kolo převedeme přes hlavní silnici a po červené značce dojedeme ke kruhovému objezdu (zde napojení na cyklotrasu 0064) a dále zpět po značce a cyklotrase k vlakovému nádraží.

Benešov

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

oblačno
Neděle 27.11.den 3 / 7°Cnoc -1 / 3°C
 
oblačno až zataženo
Pondělí 28.11.den 3 / 7°Cnoc 0 / 4°C
 
oblačno až zataženo
Úterý 29.11.den 1 / 5°Cnoc -2 / 2°C