Cyklovýlet z Rakovníka na Křivoklát

Velmi atraktivní cyklostezka vede údolím Rakovnického potoka a její korunou může být návštěva královského hradu Křivoklát. Samotná trasa je vhodná i pro cyklovozíky.

Od nádraží v Rakovníku (parkování; Husovo nám., přístupné brány, Muzeum T.G.M., aquapark, koupaliště) sjedeme k Rakovnickému potoku, odbočíme vpravo a až na Křivoklát se necháme vést cyklostezkou 303 (při výjezdu z Rakovníka také souběžnou červenou turistickou značkou). Projedeme dolními částmi vsí Chlum a Ryšín, míjíme mlýny a nádraží Lašovice. Jedinou vsí v této části údolí jsou Pustověty. Za nimi několikrát překonáme potok i trať, cesta je velmi pestrá.

Projedeme obcí Městečko a pomalu se blížíme ke Křivoklátu. Pokud nechcete jet po hlavní přístupové cestě k hradu, kterou představuje příkrá, v turistické sezoně frekventovaná, dlážděná silnice, která může být pro jízdu s dětmi nebezpečná, doporučujeme alternativu.

Využijeme lesní cestu odbočující z cyklotrasy 303 těsně za dřevěnou lávkou mírně vlevo (značený místní vycházkový okruh) a stoupající svahem k Rekreačně naučnému areálu Křivoklát, který je díky lesnímu hřišti a hernímu centru pravým dětským rájem. U budovy Lesů ČR přejedeme silnici na místní komunikaci směrem k dalšímu dětskému hřišti. Za ním odbočíme na cestu doprava dolů (žlutá psaníčka) a brzy vpravo vidíme parkoviště – odbočíme vpravo na stezku pod jeho dolním okrajem a okolo občerstvení přijedeme (nebo raději pár metrů kolo povedeme) k dřevěné lávce přes silnici a za ní vlevo k hradu.

Po prohlídce hradu opatrně sejdeme asi 200 m po silnici k hotelu Sýkora (poblíž Muzeum motocyklů, které vystavuje kompletní sbírku cestovních motocyklů Jawa a ČZ do roku 1959; sbírka čítá celkem na 150 exponátů), okolo něhož vede žlutá značka k nádraží, odkud jezdí vlaky zpět do Rakovníka. Lze i nejprve vlakem dojet na Křivoklát a pak jet do Rakovníka na kole – zde je o víkendech a o prázdninách větší jistota, že se vyhneme nedostatku místa ve vlaku.

Vodní doprava

Řeka / úsek:
Berounka

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

oblačno až zataženo
Úterý 15.11.den 4 / 8°Cnoc 0 / 4°C
 
občasný déšť
Středa 16.11.den 5 / 9°Cnoc 1 / 5°C
 
Čtvrtek 17.11.den / °Cnoc / °C