Cyklovýlet po stopách českých králů přes Berounsko

Malebné údolí řeky Berounky v okolí Berouna sleduje nenáročná cyklostezka – nemusíme se bát obtížného terénu ani automobilového provozu. Trasa je tak vhodná i na výlet s dětmi.

Pro úplně nejmenší děti můžeme trasu rozdělit na ještě kratší úseky – méně frekventovaný z Nižboru do Berouna (10 km) a mnohem známější, avšak frekventovanější, z Berouna do Srbska (7 km), případně jet libovolný úsek obráceně. Celou cestu můžeme bez problémů projet také s cyklovozíkem. Do výchozího místa či domů se můžeme i s kolem vrátit vlakem. Celá trasa je totiž vedena podél železnice.

Pojedeme-li vlakem, výlet zahájíme u nádraží v Nižboru, kde hned můžeme navštívit architektonicky zdařilou hospodu Zastávka Nižbor. Budeme pokračovat přes most po cyklostezce KO 7, KO 8 do centra obce (parkoviště), nad nímž se tyčí zámek s expozicí, která je věnována keltské kultuře.

Za mostem se vydáme vpravo, čímž se napojíme na cyklotrasu „Po stopách českých králů“, kolem dráhy BMX a dětského hřiště, kde uvidíme cyklostezku vedoucí zpět pod most (možnost koupání). Povede nás po pravém břehu řeky až k lávce ve Stradonicích, kde na vrchu nad obcí bývalo jedno z nejvýznamnějších keltských oppid u nás. Pokračujeme po místních komunikacích.

Na pátém kilometru trasy můžeme přejet přes lávku do Hýskova, kde je možnost občerstvení či koupání, a poté se vrátit zpět na pravý břeh Berounky.

Pojedeme dále po zmíněné cyklotrase údolím a lesním úsekem nad řekou a podél chat až k lávce, kterou přejedeme. Za ní spolu se značením odbočíme vpravo, míjíme domky na předměstí Berouna a podjedeme silniční most za hřištěm. Projedeme okolo berounského aquaparku a Pražské brány na Husovo náměstí v centru města, kde najdeme Muzeum Českého krasu, Geopark Barrandien. Pokud nechceme zajíždět do města, pokračujeme od hřiště stále po proudu řeky. Na svazích Městské hory (asi 300 m západně) vznikl lesopark s pěkným dětským hřištěm a medvědáriem. Z náměstí nás turistické značky navedou k vlakovému nádraží, kde se dáme vlevo na cyklostezku, která ke zdolání Berounky využívá železniční most. Na konci cyklostezky odbočíme doprava pod most, při přejezdu silnice dáme pozor na auta a po štěrkové cestě směrem k Berounce dojedeme k pokračování značené cyklotrasy „Po stopách českých králů“.

Frekventovaná cyklostezka nás nádherným údolím lemovaným vápencovými skalami (horolezci vyhledávaný lom Alkazar) dovede do Srbska s možností občerstvení. Zastávka vlaku se nachází za řekou, u zastávky je dětské hřiště.


Nižbor

Vodní doprava

Řeka / úsek:
Berounka

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

polojasno až zataženo
Středa 10.8.den 24 / 28°Cnoc 9 / 13°C
 
polojasno až zataženo
Čtvrtek 11.8.den 24 / 28°Cnoc 10 / 14°C
 
polojasno až zataženo
Pátek 12.8.den 23 / 27°Cnoc 10 / 14°C