S Jakubem Krčínem za čerty krajem kamenů na kole

Veliké balvany v nádherné krajině – největší viklan v ČR Husova kazatelna, i tajemné jeskyně – to vše ukrývá Petrovicko.

Nejprve můžeme zhlédnout celý kraj z rozhlednen Onen svět a  Kuníček, abychom si lépe uvědomili, jak krásný kout naší vlasti si pro svůj domov vybral slavný rybníkář Jakub Krčín.

Ať se pak již vydáte směrem na SkoupýBratřejov a Bratříkovice, nebo si zvolíte opačnou trasu přes Kojetín a Porešín, nejvíce času na zastavení věnujte Obděnicím. Právě sem Krčín i s rodinou přesídlil z Křepenic. Vystavěl si zde další honosné sídlo (vodu k němu vedl ze sousední Ohrady pomocí dřevěného potrubí), ale také pivovar, ovčín, mlýn a řadu rybníků.

Jeden z nich dokonce nese jméno Svět. Dominantní stavbu Obděnic - chrám Nanebevzetí Panny Marie - si zvolil jako místo svého posledního odpočinku. Uvnitř je Krčínův legendami opředený náhrobek bez doplněného data úmrtí, ovšem jeho tělo zde uloženo není, údajně skončilo v pekle. Alespoň se to tedy na Sedlčansku vypráví...

Trasa začíná v Petrovicích. Jedná se o dva menší okruhy.
Petrovice – po cyklo 8140 – Krchov – Zahrádka- Předbořice – Jalovčí (možnost odbočit po cyklo 8140 doleva k rozhledně na Onom světě a zpět) – jinak doprava po cyklo 8142 – Krašovice  - doprava po cyklo 8141 – Mikův Mlýn – Kuní – Kuníček – pěší výstup na rozhlednu a zpět – Petrovice - doleva na sever na cyklotrasu 8143 směr Skoupý – Skoupý – Bratřejov – na křižovatce před Nechvalicemi odbočíme na jih na cyklotrasu 8139 směr Bratříkovice – Bratříkovice – Radešice – Obděnice – Porešín – Kojetín – Petrovice
Petrovice

Vodní doprava

Řeka / úsek:
Vltava VD Orlík

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

oblačno
Neděle 27.11.den 3 / 7°Cnoc -1 / 3°C
 
oblačno až zataženo
Pondělí 28.11.den 3 / 7°Cnoc 0 / 4°C
 
oblačno až zataženo
Úterý 29.11.den 1 / 5°Cnoc -2 / 2°C