Krásné město s bohatou historií a památkami. Ve Slaném se rozhodně nudit nebudete navštívit můžete Boží hrob, Slánskou horou s feratou, Velvarskou branou, Vlastivědné muzeum, nebo Muzeum slánek

Archeologické nálezy potvrzují pravěké osídlení města i jeho okolí od starší doby kamenné. Větší osídlení potvrzují také nálezy z 8. a 9. století, zejména na jihovýchodním svahu Slánské hory a jejího úpatí.

K původu jména města se váže příběh z kroniky Václava Hájka z Libočan, který vypráví o objevení slaného pramene na úpatí Slánské hory služebníkem knížete Nezamysla Holotem a o následném založení osady "Slanej vrch".

První písemná zpráva o Slaném je z roku 1262, ve které jmenuje Přemysl Otakar II. Slaný mezi města, odvádějící devátý díl tržních poplatků klášteru sv. Jiří na Pražském hradě.

Na přelomu 13. a 14. století udělil Václav II. městu magdeburské právo a byl to asi i on, kdo povýšil Slaný na město královské s právem užívat znaku s figurou dvouocasého stříbrného Iva se zlatou korunkou a zbrojí v červeném poli.


Slaný

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

polojasno až zataženo
Pátek 7.10.den 17 / 21°Cnoc 5 / 9°C
 
oblačno až zataženo
Sobota 8.10.den 16 / 20°Cnoc 7 / 11°C
 
Neděle 9.10.den / °Cnoc / °C