Zámek Zásmuky

Počátky tohoto šlechtického sídla sahají do doby, kdy se stavěly účelné gotické tvrze. Tou byl původně i zásmucký zámek. Strohá kamenná pevnost byla na pohodlnější rezidenci přestavěna kolem roku 1546, kdy panství vlastnili pánové z Říčan. O záchranu zdevastované památky se po restituci zasloužila Franziska Diana Sternbergová, které byl zámek v roce 1992 vrácen.
Zámku ve městě Zásmuky se stala konfiskace v roce 1948 málem osudnou. Původně honosný domov českých aristokratů byl po vyvlastnění užíván jako vojenské sklady a po letech neuctivého zacházení byl téměř zničen. Za současný stav vzácné středočeské památky vděčíme hraběnce Sternbergové.
 
V dávné minulosti – kolem roku 1350 – stávala v místě zásmuckého zámku gotická tvrz, z níž se postupnými přestavbami a úpravami nejdříve v renesančním a poté barokním slohu stal komfortnější a zdobnější zámek. Dále sídlo v druhé polovině 19. století architektonicky ovlivnila regotizace. Panství v průběhu staletí vlastnili majitelé z různých rodů, až ho roku 1636 koupil Jan Rudolf ze Šternberka. Tomuto starému šlechtickému rodu patří zásmucké panství, jen se dvěma přestávkami, až dodnes.
 
Jelikož Leopold František, tehdejší vlastník, odmítl před vypuknutím druhé světové války kolaborovat s Němci, byl mu veškerý majetek zabaven a šlechtic musel i s rodinou své obydlí opustit. Po zabavení objekt využívaly jednotky SS jako vojenský archiv zbraní, poté ho nakrátko obsadilo velitelství Rudé armády, následně armáda československá. Po znárodnění v roce 1948 se z historické památky staly vojenské sklady a interiéry i exteriér byly neuctivým zacházením a požárem z počátku 80. let zdevastovány. Zničený zámek začala hraběnka Sternbergové rekonstruovat v roce 1993.

Zajímavost

Roku 1999 byla zámecká branná věž přeměněna na výstavní síň a čas od času je galerie využívána také jako koncertní sál nebo prostor, kde se konají svatební obřady.

Kolín

Komenského nám. 1, Zásmuky, 281 44

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

polojasno až zataženo
Středa 10.8.den 24 / 28°Cnoc 9 / 13°C
 
polojasno až zataženo
Čtvrtek 11.8.den 25 / 29°Cnoc 11 / 15°C
 
polojasno až zataženo
Pátek 12.8.den 24 / 28°Cnoc 11 / 15°C