Zámek Kostelec nad Černými lesy

Zámek, který býval gotickým hradem, nyní patří pražské České zemědělské univerzitě a je využíván ke konání různých společenských akcí. Po požáru v roce 1549 byl přestavěn podle vzoru italských kastelů – specifických bytelných staveb s okrouhlými věžemi v nárožích. Podobu sídla výražně ovlivnilo také baroko.
Ještě předtím, než byl na místě dnešního zámku postaven zmíněný gotický hrad, jenž byl zbudován nejpozději na počátku 14. století., stával zde předrománský opevněný kostelík založený svatým Vojtěchem. O královském původu hradu svědčí skutečnost, že ho v roce 1325 král Jan Lucemburský vyměnil za hrad v Náchodě.
 
Postupnými úpravami se ze strohého objektu stal zdobnější zámek. Největší stavební změny byly provedeny po požáru, který hrad poničil v roce 1549. Po této tragické události byl celý areál přestavěn v renesančním stylu. Jako předloha posloužily budovy italských kastelů, proto byly do nároží zakomponovány charakteristické okrouhlé věže. Současný vzhled je ale dílem až pozdější rekonstrukce, tentokrát ve slohu barokním. Tato obnova probíhala pod vedením pražského architekta Josefa Jägera.
 
Po určitou dobu byl majitelem sídla také císař Ferdinand I. Habsburský, jenž sem rád zavítal za radovánkami v podobě honů v okolních lesích. V roce 1935 pronajal tehdejší majitel František Josef z Lichtenštejna své sídlo lesnické fakultě Československého vysokého učení technického a od té doby je památka majetkem univerzity.

Zajímavost

Z původního gotického hradu se do současnosti dochovalo sklepení pod severozápadním křídlem, portál v jedné z budov předzámčí a zdivo barbakánu – fortifikačního prvku, jenž ve středověku sloužil k lepší obraně brány a jehož výskyt je v rámci Čech ojedinělý. Další raritou je krytá chodba spojující zámek s kaplí sv. Vojtěcha.

Otevírací doba

MěsícDenČasPříznak
Červen - Srpen Pá - Ne 10:00 - 16:00 otevřeno

Vstupné

Zámek Kostelec nad Černými lesy
Plné vstupné:150,00 KČ
Zvýhodněné vstupné:130,00 KČ

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

přeháňky nebo bouřky
Pondělí 15.8.den 28 / 32°Cnoc 16 / 20°C
 
plojasno až skoro jasno
Úterý 16.8.den 28 / 32°Cnoc 15 / 19°C
 
polojasno až zataženo
Středa 17.8.den 31 / 35°Cnoc 16 / 20°C