Zřícenina hradu Týřov

Hrad Týřov byl vybudován za vlády Václava I., dostavěn byl roku 1249 a ve své době byl vskutku výjimečný – sestával z devíti věží a čtyř věžic, což nebylo na území českých zemí obvyklé. Jako vojensky hodnotný ho shledal i císař Karel IV., který jej hned po svém návratu do Čech jako jeden z prvních vykoupil a následně zahrnul do zemského zákoníku Majestas Carolina.
Stavitelé hradu se inspirovali ve Francii – jako předloha jim posloužily francouzské kastely, což je specifický druh středověkých hradů s více věžemi rozmístěnými v nárožích hradeb. Týřov byl jednou z prvních staveb tohoto typu na našem území. Jeho reputaci jako nedobytného objektu, jenž svým důmyslným obranným systém po léta odstrašoval nepřátele a předběhl svoji dobu, znala i husitská vojska. Ta se mu při svém plenění kraje obloukem vyhnula, a tak nebyl Týřov nikdy dobyt nebo výrazněji poškozen. Ani tento fakt ho ale neochránil před postupným úpadkem – od roku 1575 zůstal úplně pustý a do současnosti se dochovaly pouze zbytky věží, palácových zdí a hradeb.

Zajímavost

Roku 1249 zavítal na Týřov Přemysl Otakar II., syn Václava I., aby zde žádal o milost po své vzpouře. Slyšení ale nedopadlo tak, jak očekával – budoucí král byl zatčen a uvězněn.
Karlova Ves

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

přeháňky nebo bouřky
Čtvrtek 18.8.den 31 / 35°Cnoc 16 / 20°C
 
bouřky
Pátek 19.8.den 23 / 27°Cnoc 15 / 19°C
 
Sobota 20.8.den / °Cnoc / °C