Zřícenina hradu Jenčov

Název hradu Jenčov, někdy také Jinčov, je odvozen od jména Jan, tedy „Janův hrad“. Jméno Jan pravděpodobně odkazuje na panovníka Jana Lucemburského. Ten ovšem zcela jistě nebyl zakladatelem hradu, neboť ten za doby jeho vlády již existoval.

Protože nejsou k dispozici žádné písemné prameny vážící se k založení hradu, je jeho vznik datován na základě archeologických nálezů. Ty dokládají, že byl hrad s největší pravděpodobností založen, Václavem II. První písemné zmínky o hradě pocházejí až z let 1606 a 1685, kdy byl samotný hrad již pustý.

Hrad Jenčov byl nejmenším královským hradem v Čechách. Tvořily jej pouze dvě zděné budovy, palác a čtverhranná věž. Vzhledem ke své velikosti a poloze nebyl trvale obýván, sloužil pouze jako lovecký hrádek.

Zajímavost

I přesto, že byl Jenčov jen malým hrádkem a nepatří mezi nejslavnější sídla českých králů, jeho příběh zaujal skupinu lidí, které spojují společné zájmy jako láska k přírodě a českým dějinám. Sdílené nadšení a odhodlání vedlo k založení Spolku hradu Jenčov, díky němuž jsou nyní pozůstatky historické stavby v dobrém stavu a patří mezi důležité středočeské pamětihodnosti.

Hrady a zříceniny hradů: zříceniny hradů

Běleč

Košťálkova 1355, Beroun, 266 01

Telefon:+420 737 976 003
E-mail:jencov@seznam.cz
Web:https://jencov.estranky.cz

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

polojasno až zataženo
Pátek 12.8.den 24 / 28°Cnoc 11 / 15°C
 
přeháňky
Sobota 13.8.den 24 / 28°Cnoc 12 / 16°C
 
oblačno
Neděle 14.8.den 26 / 30°Cnoc 14 / 18°C