Zřícenina hradu Vrškamýk

Vrškamýk, nazývaný také krátce Kamýk, patřil mezi letní sídla nejstarších českých panovníků. Své významné postavení ztratil za vlády Karla IV., protože si císař nechal vystavět nové, honosnější a reprezentativnější sídlo – slavný Karlštejn. Zhruba před deseti lety byl areál hradu opraven a doplněn o zázemí pro turisty a naučnou stezku.
Zřícenina se nachází v obci Kamýk nad Vltavou, nedaleko vodní nádrže Kamýk, jedné z přehrad vltavské kaskády. Nejstarší písemná zmínka pochází z roku 1236 a je známo, že na místě jednoduchého dvorce vznikla během první poloviny 13. století větší a propracovanější stavba, k jejímuž vybudování vydal pokyn král Václav I. Dílo bylo dokončeno ale až jeho synem Přemyslem Otakarem II.
 
Panovníci sem po léta přijížděli za radovánkami, lovili zvěř v okolních rozlehlých lesích a pořádali opulentní hostiny a recepce. Ještě král Jan Lucemburský tu často pobýval, ale poté, co jeho syn Karel IV. nechal postavit nové mimopražské sídlo, Karlštejn, který lépe splňoval náročné požadavky vládce jeho formátu, Vrškamýk začal být opomíjený, méně navštěvovaný a následně byl zastavován členům různých šlechtických rodů, například Lobkowiczům, Rožmberkům a Pernštejnům.
 
Vrškamýk byl již ve druhé polovině 14. století pustý a roku 1569 je v dochovaných listinách popisován jako zdevastovaný. Jako zříceninu ho ke svému panství připojila Polyxena z Lobkovic a v držení tohoto rodu zůstal až do pozemkové reformy v roce 1922.

Zajímavost

Poté, co Vrškamýk přestal být obýván a zpustl, stal se útočištěm toulavých a loupeživých rytířů. Pravděpodobně proto se mezi lidmi rozšířila pověst o krutém rytíři jménem Hunec, který se jednoho dne vydal na projížďku, z níž se už nevrátil. Byl zabit a jeho duch se dodnes toulá krajem.

Kamýk nad Vltavou

Vrškamýk, Kamýk nad Vltavou, 262 63

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

oblačno
Pondělí 14.11.den 7 / 11°Cnoc 0 / 4°C
 
mlha
Úterý 15.11.den 3 / 7°Cnoc -2 / 2°C
 
oblačno až zataženo
Středa 16.11.den 7 / 11°Cnoc 5 / 9°C