Hradiště Levý Hradec

Na území dnešního města Roztoky, v části zvané Žalov, stávalo raně středověké hradiště Levý Hradec. Toto hradiště bylo pravděpodobně původním sídlem přemyslovského knížete Bořivoje I. Ten zde nechal v 80. letech 9. století vybudovat první křesťanský kostel v Čechách, zasvěcený sv. Klimentu.

Zmínku o hradišti zvaném Hradec či Levý Hradec najdeme už v Kosmově kronice. Na Hradci nalezl podle Kosmy za války s Lučany úkryt kníže Neklan, jeden z nástupců legendárního Přemysla na knížecím stolci. Ať již jde v případě bázlivého knížete Neklana jen o "bájné vypravování starců", anebo o historickou postavu, je archeologickými výzkumy bezpečně doloženo, že na místě Levého Hradce stávalo hradiště dříve, než se vlády v českém státě ujal první historicky doložený přemyslovský kníže Bořivoj. První historickou událostí, kterou můžeme s Levým Hradcem jednoznačně spojovat, je pak Bořivojovo založení nejstaršího křesťanského kostela na českém území, k němuž došlo nejspíše mezi lety 882 až 884, po jeho pokřtění na Moravě. O významu Levého Hradce na sklonku 10. století svědčí i skutečnost, že právě zde byl 19.února 982 zvolen Vojtěch z rodu Slavníkovců v pořadí druhým pražským a prvním biskupem českého rodu. Nejvýznamnější kapitolu archeologického výzkumu Levého Hradce představuje mnohaletý systematický výzkum Ivana Borkovského v letech 1939-1941 a 1947-1955. Od té doby je Levý Hradec sledován archeology středověkého oddělení Archeologického ústavu AV ČR a Středočeského muzea. A i my můžeme dnes proniknout do historie a bájných legend Levého Hradce díky prohlídkám s průvodcem.

Související informace

Kostel sv. Klimenta Levý Hradec

Na území dnešního města Roztoky, v části zvané Žalov, stávalo raně středověké hradiště Levý Hradec. Toto hradiště bylo pravděpodobně původním sídlem přemyslovského knížete Bořivoje I. Ten zde nechal v 80. letech 9. století vybudovat první křesťanský kostel v Čechách, zasvěcený sv. Klimentu.

Pěší výlet za Přemyslovci na Levý Hradec

Levý Hradec je spojován s počátky křesťanství v Čechách a s rozmachem přemyslovského státu. V 9. století zde stávalo hradiště knížete Bořivoje I., který zde nechal vybudovat také první kostel u nás. Dřevěnou svatyni později nahradila rotunda, ale ani ta se nedochovala. Dnešní kostel sv. Klimenta má podobu z období gotiky a renesance a pyšní se restaurovanými freskami ze 14. století. Během letních víkendů můžete v rámci prohlídky zavítat dovnitř. Sláva zdejšího hradiště vrcholila v 10. století, v roce 982 tu byl Vojtěch z rodu Slavníkovců zvolen pražským biskupem.

Dinosauria Museum Prague

Zažijte nevídané dobrodružství tváří v tvář dinosaurům v moderním interaktivním světě Dinosauria Museum Prague. Vydejte se 200 milionů let nazpět mezi velikány druhohor. Objevte jednu z největších soukromých sbírek opravdových koster dinosaurů, modely tak věrné, že vám naskočí husí kůže, a nejmodernější technologie pro vaši zábavu a poznávání. Žádné napodobeniny ani kompromisy. Zažijte 4 000 m2 reálného světa dinosaurů na vlastní kůži.
Roztoky

Roztoky, 252 63

GSM:+420 776 651 596
Web:https://www.levyhradec.cz/

Otevírací doba

MěsícDenČasPříznak
Květen - Září So - Ne 10:00 - 18:00 otevřeno

Vstupné

Prohlídka Levého Hradce
Plné vstupné:40,00 KČ
Zvýhodněné vstupné:20,00 KČ

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

polojasno až zataženo
Sobota 5.11.den 9 / 13°Cnoc 6 / 10°C
 
polojasno až zataženo
Neděle 6.11.den 8 / 12°Cnoc 2 / 6°C
 
polojasno až zataženo
Pondělí 7.11.den 12 / 16°Cnoc 4 / 8°C