7. 12. se bude v Kutné Hoře TVOŘIT v rámci Kutnohorského adventu

Již ve středu 4. prosince, tradičně na svátek svaté Barbory, se rozsvítí vánoční strom na Palackého náměstí a oficiálně zahájí období adventu v Kutné Hoře.

Na rozsvěcení naváže program připravený na další tři adventní soboty, 7., 14. a 21. prosince. „Jednotlivé dny mají své konkrétní zaměření, rádi bychom tak oslovili různé skupiny obyvatel a návštěvníků z okolních měst,“ říká Mgr. Edita Dvorská, která akci připravuje. „První sobota bude zaměřená na rodiny s dětmi. Na Palackého náměstí vystoupí dětské sbory kutnohorské ZUŠ a staročeské koledy a písně odpoledne zazpívají děvčata z Euphoricy,“ doplňuje. V případě přízně počasí se děti dočkají také velkého dřevěného hřiště nedaleko vánočního stromu.

Do Tvořivé adventní soboty se zapojily téměř všechny instituce v centru města a nabízejí tvoření pro děti zdarma nebo za symbolický poplatek. Mezi nimi je například Vlašský dvůr, Hrádek, Spolkový dům, Městská knihovna, Dačického dům, ale také subjekty soukromé jako Muzeum čokolády, Muzeum knihtisku nebo v Kafírnictví. Tvořit se budou vánoční ozdoby, přání, svíčky z včelího vosku, čokoládová lízátka a další. 

Na Hrádku bude daný den k vidění vánoční výstava hraček a vystoupení loutkového divadla od 11 hodin. V Městské knihovně mohou děti vyrábět drátěné ozdobičky, navštívit Ježíškovu kancelář, zhlédnout vánoční pohádky a rodiče mohou využít 30% slevu na nákup dětských knížek z nakladatelství Albatros. 

V Dačického domě děti přivítá anděl a i zde jsou připraveny dílničky a vánoční činnosti, zdarma je také návštěva expozic. Vlašský dvůr připravil dílničky a od 17 hodin čtení s pohádkovou babičkou.

Ve Spolkovém domě budou děti zdobit perníčky a seznámí se s lidovými zvyky. V kostele sv. Jana Nepomuckého proběhnou zdarma komentované prohlídky (v 10, 11, 12 a 13 hodin) vánoční výstavy V městečku Betlémě, leží tam na seně. A od 15 hodin proběhne tamtéž krásná vánoční hra O tom Božím čase.

Pokud bude mrazivo, kvalitní zázemí nabídne návštěvníkům Městská knihovna a od 16 hodin je v programu kina dětská pohádka Pat a Mat – Kutilské trampoty (standardní vstupné). Do světa fantazie zve také výstava Jiří Trnka - V zahradách imaginace. Ve 14 hodin proběhne její komentovaná prohlídka a od 16 hodin pak doprovodný program Martin Hilský: Sen noci svatojánské, ve štábním domku (vstupné 50,- Kč). Mapka s dílničkami bude k dispozici v infostánku na náměstí.

V historickém centru města byla v letošním roce dokoupena také další vánoční výzdoba, která by měla přispět k vánoční a slavnostní atmoféře. „Technické oddělení navrhlo další místa pro rozšíření vánoční výzdoby v centru města. Vychází z analýzy z roku 2018 a postupně doplňuje další body z tohoto seznamu,“ říká místostarostka města Mgr. Silvia Doušová. „Letos do výzdoby putovala částka cca 200 tisíc, doplnily se ozdoby na vánoční strom, světelné řetězy na stromech na Palackého náměstí, světelné převěsy v Husově a Tylově ulici, ozdobila se kašna před Vlašským dvorem a decentní výzdobu dostaly také pražačky v Barborské ulici před Jezuitskou kolejí,“ doplňuje Doušová.

A tvořivá sobota bude mít ještě jeden rozměr, a to charitativní. Na náměstí najdou návštěvníci stánek Oblastní charity Kutná Hora, která poskytuje v regionu ranou péči a aktivizační služby, většinou dojíždí do potřebných rodin. Návštěvníci budou moci jejich činnost a především pořízení nových pomůcek pro konkrétní děti, podpořit nákupem charitativního svařáku nebo přímo vybrat konkrétní pomůcku a tu uhradit nebo zakoupit.

A… pro mnohé z nás k adventu patří Betlém. Díky sdružení SOBSA letos nebude pouze jeden, ale dokonce 24, které jsou rozmístěné po městě Kutná Hora v rámci orientačního běhu a hry Putování do Betléma přes Kutnou Horu. Tato stanoviště s mapkou je možné obejít individuálně a odpovídat na otázky do odpovědních kartiček. Materiály jsou k vyzvednutí v Infocentru na Palackého náměstí a v Muzeu čokolády na Komenského náměstí, kde je možné do schránek také odevzdávat odpovědní kartičky.


Tvořte, objevujte, užijte si vánoční atmosféru, podpořte akci, dorazte. 
Těšíme se.

Pořadatelem akce je Město Kutná Hora.


Kutná Hora

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

přeháňky nebo bouřky
Čtvrtek 18.8.den 31 / 35°Cnoc 16 / 20°C
 
bouřky
Pátek 19.8.den 23 / 27°Cnoc 15 / 19°C
 
Sobota 20.8.den / °Cnoc / °C