Vánoce na zámku

Svátečně vyzdobené komnaty, vůně cukroví linoucí se ze zámecké kuchyně, hřejivé světlo svíček na adventním věnci a mihotavý třpyt ozdob na vánočním stromečku… Prohlídky středočeských zámků jsou nezapomenutelným zážitkem v každém ročním období, ale o adventu je jejich atmosféra ještě o trošku slavnostnější a úsměv na tváří vykouzlí zajisté úplně každému!

Advent na zámku Kačina

Adventní program na Kačině bude bohatý, plný hudby, sladkých pochoutek i řemeslné tvorby. Navštivte tento empírový skvost v neděli 1. prosince a zažijte již třetí ročník akce nazvané Advent na zámku. A na co se můžete těšit? Na ukázky obyčejů našich předků, na kytarový recitál a folkové koncerty, na divadelní vystoupení, tvůrčí dílny a tematicky pojaté prodejní stánky v zámeckých sklepích. A to stále není vše! Zámek, sídlo Národního zemědělského muzea, bude otevřen i následující dva víkendy, tedy 7. a 8. prosince, kdy budou probíhat rovněž speciální vánoční prohlídky, a 14. a 15. prosince, o tomto víkendu bude navíc přístupný zámecký skleník. Po prohlédnutí překrásných interiérů, které vám představí průvodci v historických kostýmech, si vyšetřete dostatek času na dvě expozice – výstavu betlémů a ukázky řemesel provozovaných na vsi v období zimy.

hot chocolate 1782623 640

Advent na zámku Zruč nad Sázavou

Dalším místem, kam se vyplatí o adventu zavítat, je Zruč nad Sázavou. V zámku tu opravdu svědomitě myslí na všechny, kteří si předvánoční čas rádi užívají plnými doušky. Svátečně laděné akce budou probíhat od 1. do 20. prosince. Oslavy jednoho z nejkrásnějších období v roce začnou hned první adventní neděli jarmarkem, který bude zpestřen hudebními a tanečními vystoupeními. První z vánočních koncertů se odehraje 5. prosince, další je naplánován na 13. 12. – v tento den zámecký sál zaplní tóny koled a duchovních i světských písní. Na repertoáru samozřejmě nesmí chybět vánoční klasika všech klasik, tedy Rybova Česká mše vánoční. Na její poslech si vyhraďte sobotu 14. 12. A když se v pátek 20. prosince dostavíte před Spolkový dům, zaposloucháte se do vzletných a veselých zvuků trubek dechové kapely Zručská desítka. I přes chladné zimní teploty bude na zámku pekelně horko 7. prosince – čertovské úkoly, po jejichž splnění bude následovat bohatá nadílka od Mikuláše, potěší všechny malé návštěvníky. 

christmas decorations 1150015 640

Advent na zámku Veltrusy

Zahanbit se nenechají ani na zámku Veltrusy. Sídlo, kdysi se řadící mezi nejvýznamnějším díla české barokní architektury, si zaslouží určitě nejméně dvě návštěvy – jednu v létě, kdy budete obdivovat romantická zákoutí parku, a druhou v zimě, kdy vás pohltí slavností vánoční atmosféra. Adventní akce se konají již od 23. listopadu, ale nevěste hlavu! Ještě stále můžete veltruské sváteční dění okusit na vlastní kůži. Zajeďte sem například na koncert 7. 12. a uslyšíte šansony v podání Světlany Nálepkové za doprovodu Jiřího Toufara. O týden později, 15. 12., uvidíte živý betlém a průvod s hudebním doprovodem, který vás zavede až k malému Jezulátku. Po téměř celé adventní období, každý víkend od 23. 11. do 15. 12., můžete zažít adventní prohlídky, na nichž se dozvíte, jak slavila Vánoce šlechta.

christmas crib figures 1903954 640

Advent na zámku Žleby

Žleby jsou místem, kde se vánoční přání a sny stávají realitou. Toto velkolepé sídlo rodu Auerspergů, které svým návštěvníků přibližuje každodenní život šlechty v 19. století, je také ideálním útočištěm, kam utéct před předvánočním shonem a stresem. Až se budete procházet slavnostně vyzdobenými zámeckými komnatami, napětí z nesplněných úkolů a nenakoupených dárků bude to tam. Milovníci historie zajisté ocení vyprávění o vánočních zvycích a úplně každý se dostane do sedmého nebe při nakouknutí do sladce provoněné zámecké kuchyně. A čeká vás také setkáte s pravými anděly!

snowflake 1823942 640

Advent na zámku Hořovice

I kdyby při vaší návštěvě zámku v Hořovicích teploty klesaly k bodu mrazu, prohlédněte si venkovní prostranství, které zdobí barokní Sluneční brána se sochami z dílny věhlasného umělce Matyáše Bernarda Brauna. A pak se hned můžete utíkat ohřát do sálů a komnat, na tematické vánoční prohlídky, jež se v Hořovicích konají první tři prosincové víkendy. Honosné zámecké interiéry jsou slavnostně vyzdobeny a vánoční atmosféra tu sálá opravdu z každého koutku. Výklad je zaměřený na tradice spojené se svátky, zjistíte například, jaký je přesný význam slova advent, co jsou roráty nebo jak vypadala štědrovečerní hostina v dávné minulosti. V sobotu 14. prosince bude prohlídka ještě výjimečnější, doslova andělská. Akce Andělské zvonění potěší především děti – dopis, který tu napíšou Ježíškovi, mu bude doručen přímo jeho věrnými pomocníky anděly!

christmas 3840264 640

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

občasný déšť
Neděle 26.3.den 11 / 15°Cnoc 4 / 8°C
 
sněhové přeháňky
Pondělí 27.3.den 3 / 7°Cnoc 1 / 5°C
 
oblačno
Úterý 28.3.den 3 / 7°Cnoc -3 / 1°C