Vánoční kouzla a betlémy v Muzeu Podblanicka

Podblanické muzeum letos připravilo hned dvě výstavy s vánoční tematikou – první se nachází ve vlašimském zámku a druhá v benešovském Muzejním domě. Obě akce vám zprostředkují jen to krásné ze sváteční atmosféry, jako jsou lidové tradice, tvořivost a rukodělná výroba. Především pak spatříte mnoho vzácných a nevšedních betlémů vytvořených s láskou a nevídanou péčí.
První z výstav nazvaná Kouzlo Vánoc (28. 11. – 5. 1.) a instalovaná v zámku Vlašim vás přenese do let minulých, kdy k adventu ještě nepatřil vyčerpávající shon a úmorné „výlety“ do přeplněných nákupních center. Tématem výstavy jsou vánoční tradice a velkým unikátem, který v prostorách zámku spatříte, je zapůjčený Sázavský betlém z Arcibiskupství pražského. Další součástí expozice je bohatá sbírka betlémů z jiných zemí a betlémů historických pocházejících až z konce 19. století.
 
Rovněž benešovská pobočka Muzea Podblanicka bude doslova zaplavena výjevy s malým Ježíškem. Letošní adventní výstava bude vskutku výjimečná, jelikož její první verze se uskutečnila již v roce 1994. I před čtvrtstoletím byly návštěvníkům představeny betlémy rozmanitých forem a rozličných uměleckých pojetí. Ne jinak tomu bude také v roce 2019. Uvidíte výtvory z mnoha druhů materiálů, jako je sklo, keramika, dřevo, cín, papír nebo vosk. Vystaveny budou jak výtvory známých autorů a sběratelů, tak díla zapůjčená z muzejních sbírek, například majetek etnologického oddělení Národního muzea nebo unikáty spolku Českých betlemářů z Prahy. Výstavu si můžete prohlédnout až do 12. 1. 2020.

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

polojasno až zataženo
Pondělí 16.5.den 26 / 30°Cnoc 10 / 14°C
 
přeháňky
Úterý 17.5.den 19 / 23°Cnoc 13 / 17°C
 
plojasno až skoro jasno
Středa 18.5.den 21 / 25°Cnoc 10 / 14°C