Železniční viadukt Žampach

Kamenný most u obce Žampach patří k nejvyšším železničním mostům v České republice. První vlak tudy projel již v roce 1900, ale tím význam viaduktu, především pak pro všechny fanoušky historie železnic, zdaleka nekončí. Most je součástí trati zvané Posázavský pacifik, jíž takto začali přezdívat trampové, kteří právě tudy od 20. let minulého století často projížděli.
Most s rozpětím 12,5 metrů zhotovený ze žuly se budoval mezi lety 1898–1899 a skládá se ze sedmi oblouků, přičemž nejvyšší se tyčí 41 metrů nad roklí Kocour a potokem Studený. Na jeho stavbě se podíleli dělníci z celé Evropy, zejména pak Italové. Jejich talent a pečlivě odvedená práce se pozná také díky tomu, že nemusel být nikdy výrazněji opravován, přestože přes něj denně přejede okolo třiceti vlaků.
 
Kvalitu mostu spojenou se závanem prvorepublikové atmosféry okusí každý, kdo si projede výše zmiňovanou, trampy opěvovanou trať Posázavský pacifik. Projížďka starobylým parním vlakem bude zajisté zážitkem pro každého, nejen pro milovníky železnic a českých dějin. O okolí je možné dozvědět se více díky naučné stezce, která je rovněž spojovaná s trampskou kulturou. Zajímavosti o zdejší přírodě, řece Sázavě, vodáctví, trampingu i o proslulé posázavské trati čekají na každého, kdo se rozhodne stezku absolvovat.

Jílové u Prahy

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

oblačno až zataženo
Pátek 9.12.den -1 / 3°Cnoc -6 / -2°C
 
oblačno až zataženo
Sobota 10.12.den -1 / 3°Cnoc -3 / 1°C
 
sněžení
Neděle 11.12.den -3 / 1°Cnoc -4 / 0°C