Poutní místo Maková hora

Poutní místo Maková hora nadchne obdivovatele vytříbené architektury i ty, kteří hledají uklidnění v náruči přírody a na místě s duchovním přesahem, kam v minulosti mířily desetitisíce věřících. Zdejší farní kostel svatého Jana Křtitele a Panny Marie Karmelské je skutečným barokním skvostem, který stojí za návštěvu.

Zavítejte na místo, kde vás zcela uchvátí tajuplná a povznášející duchovní atmosféra. Kostel svatého Jana Křtitele a Panny Marie Karmelské na Makové hoře ve středním Povltaví, 12 km jihovýchodně od Příbrami patří k nejhezčím ukázkám vrcholné barokní architektury v České republice. Jeho příběh se začal psát v roce 1718, kdy ho založil zbožný rytíř Jan Felix Chanovský, a hned po vysvěcení sem byli uvedeni dva karmelitáni, kteří založili bratrstvo svatého škapulíře a přinesli s sebou milostnou sošku Panny Marie se škapulířem. I když kostel nikdy nebyl dostavěn do plánované podoby a během staletí častěji chátral, než vzkvétal, stal se vyhledávaným poutním místem a to se dodnes nezměnilo. A to především díky výraznému duchovnímu oživení, jež proběhlo v polovině devadesátých let 20. století poté, co se sem přestěhoval František Homola, laický bratr řádu kapucínů, který se rozhodl žít zde, uprostřed lesů, jako poustevník. Vždy se sám osobně věnoval návštěvníkům jako průvodce a osamocený kostel na kopci se rázem stal atrakcí vyhledávanou nejen poutníky, ale i turisty.

Zajímavost

V roce 2009 byla v okolí zbudována naučná stezka seznamující s historií nedaleké obce Smolotely, s pozoruhodnými stavbami v okolí i se zajímavostmi o překrásné krajině. Stezka čítá na sedm informačních tabulí a je projektem studentů gymnázia a obyvatel obce.

Pravidelné každoroční poutě:

Poutní období na Makové hoře je od května do října.

Mše svatá:

Plán bohoslužeb najdete v kalendáři akcí na: https://makovahora.cz/makova-hora-poutni-misto/kalendar-akci

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

polojasno až zataženo
Pátek 12.8.den 24 / 28°Cnoc 11 / 15°C
 
přeháňky
Sobota 13.8.den 24 / 28°Cnoc 12 / 16°C
 
oblačno
Neděle 14.8.den 26 / 30°Cnoc 14 / 18°C