Na kole romantickými zámeckými parky Vlašimska

Tematická cyklotrasa provází po nejzajímavějších zámeckých parcích v regionu, které většinou vznikly v romantickém období druhé poloviny 18. století.

Tematická cyklotrasa provází po nejzajímavějších zámeckých parcích v regionu, které většinou vznikly v romantickém období druhé poloviny 18. století.
Ideální začátek i konec trasy může být ve vlašimském zámku a parku, kde je v informačním centru možné uschovat kola a prohlédnout si romantické stavby i zámek.

Vlašim

Zámek a dendrologicky velmi pestrý park s romantickými stavbami. Navštívit můžete Čínský pavilon, starý hrad s expozicí o historii parku, Vlašimskou bránu s Podblanickou galerií, pískovcové sochy u Znosimské brány, informační centrum, Muzeum Podblanicka, naučnou stezku i zážitkové trasy. Pro občerstvení slouží Zámecká vinárna U blanických rytířů, Restaurace Domašínská brána a občerstvení a cukrárna Znosimská brána.

Z Vlašimi jedete směrem na západ přes Postupice až do Jemniště.

Jemniště

Barokní zámek je obklopen původní francouzskou zahradou, která byla částečně
přetvořena a rozšířena o přírodně krajinářský park. Neodmyslitelnou součástí parku je zvěřinec, ptačí voliéry i příjemná kavárna s občerstvením.

Dále pokračujete na jihozápad přes Pozov, Popovice a Jankov do Ratměřic.

Ratměřice

Nepřístupný zámek je obklopen otevřeným zámeckým parkem, jehož největší zajímavostí jsou dva vzrostlé sekvojovce obrovské s pětimetrovým obvodem kmene. Součástí zámeckého areálu je i půvabný, původně románský kostelík sv. Havla. Na návsi můžete využít také ratměřickou naučnou stezku.


Přejedete do nedalekých Odlochovic.

Odlochovice

Zámecký park s barokní kaplí sv. Jana nepomuckého. V parku je zajímavá výzdoba kašny, znázorňující alegorie ročních období, či umělá jeskyně. V zámku můžete navštívit kavárnu, případně využít i ubytovacích služeb.

Při přejezdu na Ratměřice projedete největším lipovým stromořadím na Podblanicku, čítajícím přes 300 stromů s obvodem až 3,5 metru.

Z Odlochovic pokračujete na severovýchod krátce po červené turistické značce do Zvěstova, poté přes Louňovice pod Blaníkem a Kondrac zpět do Vlašimi.

Vodní doprava

Řeka / úsek:
Blanice

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

mlha
Úterý 29.11.den 3 / 7°Cnoc -1 / 3°C
 
oblačno až zataženo
Středa 30.11.den 2 / 6°Cnoc -2 / 2°C
 
oblačno až zataženo
Čtvrtek 1.12.den 2 / 6°Cnoc -1 / 3°C